Francie prý žádá EU o nové sankce proti Íránu kvůli raketám | E15.cz

Francie prý žádá EU o nové sankce proti Íránu kvůli raketám

Íránské podzemní silo pro balistické rakety Emad
Íránské podzemní silo pro balistické rakety Emad
• 
ZDROJ: theiranproject.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francie požádala Evropskou unii, aby zvážila vyhlášení nových sankcí proti Íránu kvůli jeho nedávným raketovým zkouškám. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na dva nejmenované činitele zemí EU. Ve Francii zahájil právě dnes dvoudenní návštěvu íránský prezident Hasan Rúhání, který hovořil o nové kapitole ve vztazích s Evropskou unií po ukončení předchozích sankcí souvisejících s kontroverzním íránským jaderným programem.

Oba činitelé z nejmenovaných zemí Evropské unie řekli agentuře AP, že žádost přišla minulý týden na zasedání 28 ministrů zahraničí EU. To bylo dva dny poté, co EU a USA zrušily sankce proti Íránu výměnou za potvrzení OSN, že Írán zmrazil svůj jaderný program.

Ani francouzská vláda, ani Evropská unie nereagovala na dotaz AP, aby se k záležitosti vyjádřily. Oba činitelé hovořili jen pod podmínkou anonymity, protože nemají oprávnění veřejně informovat o této otázce. Rúhání se má ve čtvrtek ve Francii sejít s nejvyšším představiteli země, včetně prezidenta Françoise Hollandea. A vůbec nejdůležitějším bodem programu je podpis kontraktu na výrobu 114 evropských letadel Airbus pro Írán.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video