Francie zvýší daně největším korporacím, zalepí tak výpadek v příjmech do rozpočtu | E15.cz

Francie zvýší daně největším korporacím, zalepí tak výpadek v příjmech do rozpočtu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francouzská vláda dnes schválila daňovou přirážku 320 největším firmám v zemi s cílem udržet deficit veřejných financí v rámci rozpočtových pravidel Evropské unie. Země tak reagovala na výpadek, který jí způsobilo rozhodnutí ústavního soudu zrušit daň z dividend zavedenou před pěti lety vládou předchozího prezidenta Françoise Hollandea.

Zrušení této daně nutí nynější vládu vrátit postiženým podnikům celkově deset miliard eur (257 miliard korun). Kabinet pod vedením nového prezidenta Emmanuela Macrona se rozhodl zvýšit daň ze zisku a zachránit tak pro státní kasu 5,4 miliardy eur. Opatření má už platit v nynějším roce.

Firmy s obratem nad miliardu eur ročně tak místo 33,3 procenta zaplatí 38,3 procenta. Podniky s obratem nad tři miliardy eur zaplatí dokonce 43,3 procenta.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Mairea chce tak vláda udržet státní deficit na 2,9 procenta hrubého domácího rozpočtu, což je pod tříprocentní hranicí stanovenou EU.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.