Francii hrozí nestabilita, Macron bude těžko hledat spojence | e15.cz
Štítek Premium

Francii hrozí nestabilita, Macron bude těžko hledat spojence pro své reformy

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Šéfovi Elysejského paláce Emmanuelu Macronovi se sice v dubnu podařilo vítězně projít dvěma koly francouzských prezidentských voleb, v pomyslném „třetím“ kole už však narazil. S ním spjatá koalice Spolu nebude mít v Národním shromáždění většinu, což prezidentovi zkomplikuje prosazování plánovaných reforem. Nyní tak bude složitě usilovat o spojenectví s tradiční pravicí. Pokud se s ní formálně nedohodne, bude muset hledat podporu pro každý zákon zvlášť. Komentátoři každopádně upozorňují, že Francii v náročné době hrozí nestabilita, což ve výsledku ohrožuje i Evropskou unii.

Spolu sice bude nejsilnější formací v dolní komoře parlamentu, ale zajistilo si pouhých 245 křesel z 577. Na druhém místě skončila levicová koalice NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) radikála Jeana-Luca Mélenchona, která získala 131 míst. Dařilo se i uskupení na druhé straně spektra, Národnímu sdružení Marine Le Penové, které dosáhlo rekordních 89 křesel.

Macronova koalice tak musí sehnat 44 dalších hlasů, aby prezident a vláda mohli provádět svou politiku. To patrně nebude snadné, čekají se týdny vyjednávání. „Pro Macrona je to velmi nepříjemná situace. Francie teď řeší, zda se vůbec dá za těchto okolností vládnout,“ komentovala rozložení sil expertka na francouzskou politiku z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Eliška Tomalová.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video