Francouzi dál stávkují kvůli reformě. V zemi jezdí jen každý druhý vlak

Důsledky stávky železničářů ve Francii

Důsledky stávky železničářů ve Francii Zdroj: ctk

Francouzské dráhy
Důsledky stávky železničářů ve Francii
Důsledky stávky železničářů ve Francii
Důsledky stávky železničářů ve Francii
5
Fotogalerie
Ve Francii dnes pokračovaly stávky na protest proti reformě pracovního práva. Zasažena je několik dnů i železniční doprava, kde dnes nejezdila polovina vlaků. Naopak snaha vlivného francouzského odborového svazu CGT rozšířit protesty také mezi dispečery z řízení letového provozu a do pařížského metra se podle všeho zatím nepodařila.

Narušen je částečně provoz u příměstských vlaků, ale v této souvislosti mají svůj vliv i lokální záplavy, které kvůli vydatným dešťům zasáhly zejména pařížský region.

Dnes bylo v provozu šest z 10 spojů vysokorychlostních vlaků TGV. Na ostatních meziměstských linkách jezdil každý třetí vlak. Francouzský ministr dopravy Alain Vidalies dnes oznámil, že provoz v pařížském metru je normální, uvedla agentura Reuters.

Vláda podle agentury doufá, že nedojde k narušení fotbalového šampionátu Euro 2016, který začne za týden. Podle serveru Air Journal ale den po zahájení mistrovství chtějí zahájit několikadenní stávku piloti společnosti Air France. V případě leteckých dispečerů odvolaly původní záměr zorganizovat stávku od pátku do neděle čtyři z pěti odborových organizací.

Pod vedením CGT narušují stávky i provoz většiny rafinérií a některých jaderných elektráren. Reuters soudí, že organizace se ale dostává zřejmě do stále větší izolace ve své snaze vynutit si od socialistické vlády, aby stáhla reformu pracovního práva, která má usnadnit přijímání a propouštění zaměstnanců.

Francouzská vláda trvá na tom, je zapotřebí reformy zákoníku práce s nadějí, že se podaří snížit míru nezaměstnanosti, která je na deseti procentech.