Francouzská nezaměstnanost dál klesá, sestoupila pod deset procent | E15.cz

Francouzská nezaměstnanost dál klesá, sestoupila pod deset procent

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: archiv

ČTK

Míra nezaměstnanosti ve Francii bez zahrnutí zámořských teritorií se poprvé od roku 2014 vrátila pod hranici deseti procent. Francouzský statistický úřad INSEE oznámil, že v loňském čtvrtém čtvrtletí i v letošním prvním čtvrtletí činila míra nezaměstnanosti 9,9 procenta. Údaj za čtvrté čtvrtletí úřad zpřesnil po původně hlášené míře deset procent.

Nejnovější čísla podle analytiků signalizují možný obrat na francouzském trhu práce. Počet dlouhodobě nezaměstnaných nicméně v prvním čtvrtletí mírně stoupl na 1,231 milionu osob. Nacházel se tak v blízkosti rekordního maxima 1,238 milionu z loňského třetího čtvrtletí.

Nezaměstnanost ve Francii se už dlouho drží vysoko navzdory postupnému zlepšování stavu tamní ekonomiky. Prezident François Hollande už dříve řekl, že se příští rok nebude ucházet o druhý prezidentský mandát, pokud nezačne počet lidí bez práce vykazovat stabilní sestupný trend.

Francouzská vláda se snaží povzbudit podniky k tvorbě nových pracovních míst reformou zákoníku práce, která má usnadnit přijímání i propouštění zaměstnanců. Plánované změny v uplynulých týdnech vyvolaly vlnu protestů po celé Francii. Vláda se minulý týden rozhodla zavést reformu zákoníku práce pomocí dekretu, tedy bez hlasování v parlamentu. Vyhnula se tak nebezpečí, že schválení změn zablokují její vlastní poslanci.

Fr Unemployment Rate

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.