Francouzská policie zadržela šest lidí, kteří plánovali útok na prezidenta Macrona | e15.cz

Francouzská policie zadržela šest lidí, kteří plánovali útok na prezidenta Macrona

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
• 
ZDROJ: ČTK/AP/Ludovic Marin

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Šest lidí zadržela ráno francouzská policie pro podezření, že plánovali útok na prezidenta Emmanuela Macrona. S odvoláním na zdroj z vyšetřování o tom informovala agentura AFP, podle které mají zadržení vazby na krajní pravici.

Podle televize BMFTV byly plány na „násilnou akci“ proti prezidentovi nepřesné a nebyly dotažené do detailu. Pařížské státní zastupitelství nicméně zahájilo vyšetřování kvůli podezření z plánování teroristického činu. „Toto vyšetřování se týká mlhavého a v tomto stádiu nepříliš dobře definovaného plánu na násilnou akci proti prezidentovi republiky,“ uvedl zdroj agentury AFP.

Protiteroristická jednotka zasahovala ráno ve třech různých departementech: Isére na jihovýchodě, Ille-et-Vilaine na severozápadě a Moselle na severovýchodě země. Jaké mají mezi sebou zadržení vazby, ani to, jak byli ve spojení, zatím není jasné.

Akci podle BMFTV provedla zpravodajská služba DGSI, která je pověřena mimo jiné bojem proti terorismu. Podle zdroje listu L'Express bylo cílem zátahu zjistit, jak daleko plány na násilnou akci pokročily.

BMFT připomíná, že se podobný zátah kvůli plánům útoků na vysoce postavené politiky uskutečnil už před rokem. Zadrženo tehdy bylo deset lidí z krajně pravicové scény, kteří plánovali útoky na nynějšího ministra vnitra Christopha Castanera a předsedu levicové strany Nepodrobená Francie Jeana-Luca Mélenchona.

Prezident Macron je tento týden na návštěvě východu a severu Francie, kde se účastní vzpomínkových akcí u příležitosti stého výročí konce první světové války. V pondělí navštívil mimo jiné městečko Morhange, které leží v departementu Moselle, jednom z těch, v nichž provedly protiteroristické síly razii. V úterý se Macron přesunul do města Les Éparges v sousedním departementu Meuse.

V neděli se v Paříži uskuteční velkolepé oslavy konce první světové války, jichž se zúčastní řada státníků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina či německé kancléřky Angely Merkelové.

Teprve v pondělí jmenoval francouzský ministr vnitra Castaner novým ředitelem tajné služby DGSI Nicolase Lernera. Při této příležitosti jej vyzval, aby „se měl na pozoru“ tváří v tvář hrozbám, které vycházejí z řad „pravicových i levicových extremistických hnutí, které jsou na našem území velmi aktivní“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery