Střelec v pittsburské synagoze zavraždil jedenáct lidí a pak se vzdal | e15.cz

Střelec v pittsburské synagoze zavraždil jedenáct lidí a pak se vzdal

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Při střelbě v synagoze v Pittsburghu v americkém státě Pensylvánie zemřelo jedenáct lidí a šest lidí bylo zraněno, včetně čtyř zasahujících policistů, potvrdily úřady. Útočník se později vzdal. Případ převzal Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který jej podle televize CNN vyšetřuje jako zločin z nenávisti.

Dějištěm krveprolití se stala synagoga The Tree of Life (Strom života), která stojí v pittsburské čtvrti Squirrel Hill, vzdálené zhruba deset minut od centra tohoto pensylvánského města.

"Je to jeden z nejhorších zločinů, jaký jsem viděl. Je to velmi zlé," popsal novinářům místo krveprolití viditelně otřesený šéf bezpečnostního odboru pittsburského úřadu Wendel Hissrich.

Střelcem je podle něho šestačtyřicetiletý Robert Bowers, který byl se zraněním převezen do nemocnice.

Podle zdrojů televize CBS vešel útočník do synagogy v době, kdy byla plná lidí, kteří se účastnili sobotní židovské bohoslužby. Než začal střílet, vykřikoval antisemitské výroky.

Muž začal pálit i po prvních policistech, kteří dorazili po zavolání na tísňovou linku. Útočníka ale zranila střela z policejní zbraně, načež se vzdal.

Místní židovská kongregace byla založena před více než 150 lety a média ji označují za konzervativní. Rozlehlá moderní budova synagogy pojme při bohoslužbách více než 1000 lidí. Uvnitř jako historický poklad věřící opatrují "Tóru holokaustu", která byla zachráněna z tehdejšího Československa v době masového vyhlazování Židů nacisty.

Prezident Donald Trump v reakci na střelbu prohlásil, že odpovědí na zločiny podobné tomu z Pittsburghu by mělo být častější používání trestu smrti. "Pokud tohle někdo udělá, měl by dostat trest smrti," odpověděl prezident na otázku, jak zabránit dalším případům hromadné střelby.

Na dotaz, zda nezpřísnit benevolentní zákony o držení zbraní, v nichž vidí kritici hlavní příčinu častých masových krveprolití ve Spojených státech, odpověděl prezident vyhýbavě. Synagogy či kostely by podle něho spíše měly zvážit, zda nemít uvnitř během bohoslužeb ozbrojenou stráž, což by podle Trumpa mohlo snížit počet obětí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že je masakrem v synagoze "zdrcen a zděšen". "Celý izraelský lid truchlí s rodinami mrtvých. Stojíme po boku židovské komunity v Pittsburghu, stojíme po boku Američanů tváří v tvář této strašlivé antisemitské brutalitě," prohlásil Netanjahu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video