Francouzská policie zastřelila ozbrojence, který držel rukojmí v supermarketu

Policisté v Trébes, kde ozbrojenec hlásící se k ISIS zajal rukojmí v supermarketu.

Policisté v Trébes, kde ozbrojenec hlásící se k ISIS zajal rukojmí v supermarketu. Zdroj: ČTK

Terorista drží rukojmí v supermarketu na jihu Francie (23. 3. 2018)
Policisté na místě útoku.
Policejní zátaras na silnici vedoucí k Trèbes, kde ozbrojenec hlásící se k ISIS zajal rukojmí v supermarketu.
Policejní zátaras na silnici vedoucí k Trèbes, kde ozbrojenec hlásící se k ISIS zajal rukojmí v supermarketu.
Ozbojenec zajal rukojmí v supermarketu v Trèbes.
7
Fotogalerie

Ozbrojenec hlásící se k takzvanému Islámskému státu zavraždil na jihu Francie tři lidi a dalších zřejmě 16 zranil, z nichž dva jsou v kritickém stavu. V Carcassonne nejdřív zabil jednu osobu a poté zajal několik rukojmích v supermarketu v nedalekém městečku Trèbes. Policie ho po několika hodinách zastřelila. Podle ministra vnitra Gérarda Collomba šlo o teroristický útok, který muž známý jako drobný kriminálník spáchal zjevně sám.

"Náš stát se stal terčem islamistického teroristického útoku," prohlásil prezident Emmanuel Macron po schůzce, k níž se kvůli těmto událostem sešel s ministrem vnitra. Vyzval přitom občany, aby stále měli na paměti hrozbu terorismu.

Údajný sympatizant Islámského státu marockého původu žádal propuštění Salaha Abdeslama, jediného přeživšího podezřelého z atentátů v Paříži v listopadu 2015 se 130 oběťmi. Islámský stát se později k útoku přihlásil. Své tvrzení, že za útokem stál "voják chalífátu", ale IS nijak nedoložil, napsala agentura Reuters.

Ministr Collomb řekl, že střelec, 26letý Redouane Lakdim z jihu Francie, byl zradikalizovaný delikvent známý kvůli drobným zločinům a jako drogový dealer. Nebyl považován za nebezpečného islamistu, ale byl pod policejním dohledem.

Muž byl údajně ozbrojený i granáty. Ještě než prchl do 20 minut jízdy vzdálenému Trèbes, patrně při krádeži auta v Carcassonne zastřelil řidiče a zranil dalšího pasažéra.

Z automobilu pak u Carcassonne postřelil jednoho ze skupiny čtyř členů pohotovostní policejní jednotky CRS. Zástupce policie Yves Lefebvre řekl, že policisté se vraceli z ranního běhu a neměli na sobě policejní uniformu. Jeden policista byl lehce postřelen do ramene.

V supermarketu řetězce Super U později ozbrojenec zabil další dva lidi. Při policejním zátahu byli zraněni další nejméně dva příslušníci bezpečnostních složek.

Útočník podle svědků při vstupu do obchodu vypálil několik ran a podle starosty Trèbes Erica Menassiho křičel "Alláhu akbar (bůh je veliký), všechny vás zabiju!". Také vykřikoval, že je vojákem IS, a hovořil o odplatě za bombardování Sýrie. Mezitím zřejmě většina zákazníků a personálu z obchodu uprchla. V momentě policejního zásahu už zůstal v obchodě s útočníkem pouze jeden policista, který se podle Collomba nechal vyměnit za jednoho z rukojmích.

V souvislosti s tímto teroristickým útokem vyjádřili Francii účast a podporu mezi jinými předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a německá kancléřka Angela Merkelová. "Boj proti terorismu je obtížný a dlouhý boj. Povedeme ho a společně v něm zvítězíme," prohlásil Juncker.

Český prezident Miloš Zeman zaslal Macronovi kondolenční telegram, v němž vyjádřil soustrast rodinám obětí i francouzskému lidu. "Chtěl bych Vás ujistit, že boj proti terorismu zůstává i nadále jednou z mých priorit a že Česká republika je připravena stát po boku Francie a dalších spojenců," napsal Zeman podle sdělení svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Od střelby v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015 zemřelo ve Francii při útocích extremistů hlásících se k IS přes 240 lidí. Pařížské státní zastupitelství uvedlo, že dnešní incident vyšetřuje protiteroristická prokuratura.

Velkou většinu pachatelů nedávných teroristických útoků v Evropě policie zastřelila buď na místě, nebo později, když byli na útěku. Případně se jednalo o sebevražedné atentátníky, kteří při útocích zahynuli. V posledních třech letech tak při největších teroristických útocích v západoevropských městech zemřely tři desítky útočníků. Téměř dvě třetiny z nich zahynuly kulkou z policejní zbraně.