Goldman Sachs a Morgan Stanley prchají z Británie, bojí se brexitu | E15.cz

Goldman Sachs a Morgan Stanley prchají z Británie, bojí se brexitu

ČTK

Americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou stovky pracovních míst a část aktivit z Londýna jinam do Evropy. Potvrdily tak dřívější náznaky, že se k takovému kroku chystají. Oznámení přišlo jen krátce po zveřejnění data zahájení jednání o takzvaném brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie.

Obě investiční banky patřily mezi nejhlasitější oponenty odchodu Británie z EU. Po rozhodnutí Britů EU opustit a příklonu vlády k takzvané tvrdé variantě brexitu se začaly množit náznaky, že bankovní ústavy přehodnocují setrvání svých centrál v Londýně. Přišly by totiž o přístup na trhy členských zemí EU prostřednictvím takzvaných passportingových práv.

Goldman Sachs nejprve přemístí stovky zaměstnanců z Londýna a bude nabírat nové v jiných evropských zemích, řekl v úterý televizi CNBC člen vedení divize investičního bankovnictví Richard Gnodde. Banka uvažuje o vytvoření tisíce nových pracovních míst ve Frankfurtu nad Mohanem, týkat se to bude i obchodníků a vysoce postavených manažerů.

Brexit může začít. Alžběta II. podepsala klíčový zákon

Asi 300 lidí se zatím chystá přemístit do Dublinu či Frankfurtu rovněž banka Morgan Stanley. "Nebude to znamenat konec Londýna, ale samozřejmě se musíme přizpůsobit," řekl na úterní tiskové konferenci prezident banky Colm Kelleher.

Goldman Sachs navýšila zisk ve čtvrtletí o 47 procent, podpořily ho příjmy z obchodování

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!