Gorbačov: Amerika zatáhla Rusko do nové studené války | e15.cz

Gorbačov: Amerika zatáhla Rusko do nové studené války

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Západ a Rusko jsou podle Michaila Gorbačova v nové studené válce a mohou za to Spojené státy. Poslední sovětský prezident, který přispěl v 80. letech minulého století k ukončení studené války mezi Východem a Západem, rovněž Washingtonu vyčetl, že se k Rusku po rozpadu Sovětského svazu choval jako k "provincii". K řešení problémů navrhuje svolat rusko-americký summit bez předběžných podmínek.

„Jsme uprostřed nové studené války? Ano, opravdu jsme,“ řekl 83letý politik, kterého Time v roce 1987 prohlásil „mužem roku“ a o dva roky později i „mužem desetiletí“. Kořeny nynějšího mrtvého bodu podle něj sahají hlouběji než jen k letošním událostem na Ukrajině. A může za to Amerika.

V letech, která následovala po rozpadu Sovětského svazu, se z nás Západ „pokusil udělat jakýsi zapadákov, provincii“, míní Gorbačov. „Naše země to nemůže nechat jen tak. Není to jen o hrdosti. Je to o situaci, kdy vám lidé říkají, že tomu chtějí učinit přítrž… Je to Amerika, kdo chce všechno diktovat,“ uvedl otec přestavby v někdejším východním komunistickém bloku.

Opět se zastal politiky ruského prezidenta Vladimira Putina vůči Ukrajině. „Putin začal jednat sám,“ poznamenal Gorbačov k anexi ukrajinského Krymu. „A jeho postoj byl v zájmu většiny,“ je přesvědčen.

Gorbačov připouští autokratické prvky v Rusku

Jeho loňská kritika na adresu ruského prezidenta kvůli tvrdému zásahu vůči jeho odpůrcům se prakticky vytratila. Připustil, že v Rusku jsou dnes „stále prvky autokracie, autoritářství“. „Ale řeknu vám jedno, autoritářský systém je také potřebný k překonání situace, kterou naši přátelé, naši bývalí přátelé a spojenci, vytvořili pro Rusko tím, že ho tlačili ven z geopolitiky,“ konstatoval.

„Je těžké snižovat Rusy. My svoji cenu známe,“ zdůraznil Gorbačov. A pokud Spojené státy nebudou chtít novou oblevu ve vztazích s Ruskem, má pro Putina novou radu pro to, aby vydržel: „Naučil jsem se, že můžeš Američany poslouchat, ale nemůžeš jim věřit. Když si vezmou něco do hlavy, otočí svět vzhůru nohama, aby toho dosáhli.“

Problémy má řešit rusko-americký summit
Svolat rusko-americký summit o globálních problémech lidstva a bez předběžných podmínek navrhuje Moskvě a Washingtonu bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov. Obdobnou vrcholnou schůzku by Rusko mělo uspořádat i s Evropskou unií.
Ukrajinská krize podle Gorbačova vyhrotila mezinárodní situaci do krajně znepokojivého stavu. „Úsilí o řešení situace na východě Ukrajiny je neúměrné oproti nebezpečí, které nám všem hrozí,“ varuje třiaosmdesátiletý ruský politik, který za podíl na ukončení studené války obdržel v roce 1990 Nobelovu cenu za mír.
Rusko by podle Gorbačova mělo využít svého vlivu na východoukrajinské povstalce a Západ na ukrajinskou vládu s cílem ukončit násilnosti a zahájit politická jednání. Režim příměří nedodržují obě strany, Kyjev i „lidové republiky“ porušují lidská práva a používají zvláště nebezpečné druhy zbraní, konstatuje Gorbačov. Západ i Rusko by se podle Gorbačova zároveň měly vrátit ke společnému boji proti globálním hrozbám. „Cožpak někomu prospěje ústup od boje s terorismem, se změnami klimatu nebo s epidemiemi?“ ptá se ruský politik.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery