Gorbačov radí: Svět potřebuje „trvale udržitelnou perestrojku“ | E15.cz

Gorbačov radí: Svět potřebuje „trvale udržitelnou perestrojku“

Michail Gorbačov
Michail Gorbačov
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle posledního sovětského prezidenta Michaila Gorbačova svět nedostatečně bojuje proti ekologickým hrozbám a selhává ve snaze o odzbrojování, posilování bezpečnosti či odstraňování chudoby. Svět podle Gorbačova potřebuje „trvale udržitelnou perestrojku“.

Bývalý sovětský vůdce svou skepsi vyjádřil prostřednictvím videopřenosu v rozhovoru s novináři ve švýcarské Ženevě. Právě před 20 lety spolu se švýcarským politikem Rolandem Wiederkehrem zakládal organizaci ochránců životního prostředí Mezinárodní Zelený kříž (Green Cross International).

Dvaaosmdesátiletý Gorbačov dnes připustil, že jako bojovník za lepší životní prostředí je rozčarován. „Všechno, co bylo učiněno, bylo pozdě a ne dostatečně,“ prohlásil Gorbačov.

Gorbačov inicioval založení Zeleného kříže krátce před rozpadem Sovětského svazu v roce 1991. Organizace se zabývá také tématy jako jsou hrozby jaderného zbrojení nebo vyčerpávání přírodních zdrojů stále rostoucí světovou populací.

Bývalý politik dnes kritizoval vlády, že nesplnily očekávání v oblastech jako jsou jaderné odzbrojení, posilování bezpečnosti, zacházení s odpadem a klimatické změny. Gorbačov vlády vyzval, aby se inspirovaly jeho politikou perestrojky a glasnosti, tedy restrukturalizace a otevřenosti, při boji s klimatickými změnami a drancování zdrojů.

„Takový populační tlak, znásobený bortící se světovou ekonomikou a nekontrolovatelnou těžbou přírodních zdrojů, jen zesílí lidské utrpení, rozšíří chudobu, oslabí bezpečnost lidí, vyvolá další konflikty a dále zhorší životní prostředí,“ prohlásil Gorbačov.

„Potřebujeme trvale udržitelnou perestrojku, která by způsobila revoluci v tom, jak si lidé cení života: svého vlastního, svých dětí, a zvláště té jediné planety, na níž společně žijeme,“ dodal Gorbačov.

Anatolij Karpov: Česká magnetická šachovnice byla nejlepší na světě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.