Gruzie si za prezidenta zvolila vládního kandidáta Margvelašviliho | E15.cz

Gruzie si za prezidenta zvolila vládního kandidáta Margvelašviliho

Nový gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili
Nový gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili
• 
ZDROJ: Tabula.ge

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novým gruzínským prezidentem bude kandidát vládní koalice Giorgi Margvelašvili, který si díky zisku nadpoloviční většiny hlasů zajistil vítězství už v prvním kole. Bývalému ministru školství a vicepremiérovi dalo v nedělních volbách hlas 62 procent voličů. Mezinárodní pozorovatelé volby hodnotí jako otevřené a poctivé.

Gruzínci volili nástupce Michaila Saakašviliho, jenž během deseti let u moci přeměnil postsovětskou zemi v mladou demokracii a jednoho z nejbližších spojenců Západu v regionu. O třetí mandát za sebou se dosavadní prezident už ucházet nemohl.

Díky Margvelašviliho zvolení posílil miliardář Ivanišvili

Hlasování podle očekávání ještě více posílilo Saakašviliho politického soupeře, miliardáře a premiéra Bidzinu Ivanišviliho. Právě za jeho hnutí Gruzínský sen totiž čtyřiačtyřicetiletý Margvelašvili kandidoval.

Prezidentskými volbami má v zemi na jihu Kavkazu vyvrcholit přechod od prezidentského k parlamentnímu systému, v němž bude mít budoucí hlava státu spíše reprezentativní funkce. Příležitost hlasovat mělo více než 3,5 milionu oprávněných voličů, kteří vybírali mezi 23 kandidáty.

Pozorovatelé: významný krok ke sbližování Gruzie s Evropskou unií

João Soares, který vedl mezinárodní pozorovatele, hovořil o „pozitivních a poctivých volbách, jimiž voliči potvrdili loňské historické předání moci“. Saakašviliho Sjednocené národní hnutí (UNM) prohrálo loňské parlamentní volby, z nichž vzešla vítězně Ivanišviliho koalice Gruzínský sen. Kandidát UNM bývalý šéf parlamentu David Bakradze dostal v nedělních volbách pouze 22 procent hlasů.

Jako „významný krok pro Gruzii i pro celou oblasti jižního Kavkazu“ volby hodnotil Meritxell Mateu Pi, který vedl delegaci Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Krzysztof Lisek ze skupiny pozorovatelů vyslaných Evropských parlamentem řekl, že volby byly významným krokem ke sbližování Gruzie s Evropskou unií.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video