Hackeři znovu vyhrožují. Po útoku na stovky firem chtějí 70 milionů dolarů | E15.cz

Hackeři znovu vyhrožují. Po útoku na stovky firem chtějí 70 milionů dolarů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Hackeři, kteří zřejmě stojí za víkendovým kybernetickým útokem na stovky firem i veřejných organizací nejen ve Spojených státech, požadují 70 milionů dolarů (asi 1,5 miliardy korun). S odkazem na informace na blogu, který obvykle používá kybernetický gang REvil, to uvedla agentura Reuters.

Hackeři podle tiskových agentur nejspíš v pátek pronikli do hojně využívaného nástroje od amerického softwarového dodavatele Kaseya, který slouží IT odborníkům ke správě serverů, desktopů, síťových zařízení či tiskáren. Nástroj s názvem VSA pak upravili a skrze něj spustili vlnu útoků typu ransomware na cíle, které jej využívají. Podle agentury Reuters byly zasaženy stovky firem i veřejných organizací v desítce zemí, rozsah ale zatím není zcela znám.

Kybernetický útok zasáhl nejen firmy, ale i školy nebo cestovní kanceláře. Obětí útoku je pravděpodobně také obchodní řetězec Coop, který musel kvůli tomu ve Švédsku v pátek zavřít asi 500 prodejen.

Skupina REvil je proslulá četnými hackerskými útoky a žádostmi o vysoká výkupné a podle analytiků má kořeny v Rusku. Podle amerických vyšetřovatelů stála tato skupina mimo jiné za nedávným útokem na největšího světového výrobce masa JBS, který v zájmu ochrany zákazníků nakonec hackerům zaplatil asi 11 milionů dolarů (237 milionů korun).

Americký prezident Joe Biden o víkendu oznámil, že vyšetřováním události pověřil americké tajné služby. Útok hackerů vyšetřuje také americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve spolupráci s agenturou pro kybernetickou bezpečnost CISA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video