Havárii letadla zřejmě způsobily brzdy, obětí je již pět | E15.cz

Havárii letadla zřejmě způsobily brzdy, obětí je již pět

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už pět obětí má sobotní havárie ruského letadla Tu-204 na moskevském letišti Vnukovo poté, co dnes v moskevské nemocnici zemřela jedna ze zraněných letušek. Příčinou katastrofy stroje, který letěl jen s osmičlennou posádkou z Pardubic do Moskvy, byly zřejmě brzdy a nefunkční režim zpětného chodu, který se piloti snažili po nezdařeném přistání aktivovat, řekl nejmenovaný člen týmu vyšetřovatelů ruské agentuře Interfax.

Ruské letadlo při technickém přeletu z Pardubic do Moskvy po opakovaném pokusu o přistání nakonec v sobotu odpoledne tvrdě dosedlo na letišti Vnukovo. Stroj vyjel z přistávací dráhy, proboural ochranou bariéru oddělující letiště od rušné příměstské dálnice, rozlomil se na tři kusy a začal hořet. Katastrofický moment zaznamenala kamera v kabině jednoho z vozů projíždějících kolem letiště.

Nejnovější informace z vyšetřovacího týmu hovoří o nefunkčním zpětném chodu, který se piloti snažili zařadit, když se stroj nechtěl zastavit. Závady mohly být podle Interfaxu i na samotných brzdách. Původně se spekulovalo o chybě pilota, nefunkčních motorech či silném větru. Jeden z expertů podle ruských médií uvedl, že posádka se mohla zachránit, pokud by zasunula podvozek.

Ruští vyšetřovatelé zajistili trosky letadla a také vzorky paliva. O dokumentaci letadla požádali i společnost Red Wings, jíž stroj patřil, a zkoumají záznamy rozhovorů v pilotní kabině a hned, jak to bude možné, vyslechnou přeživší.

Zbylí tři členové posádky, dva muži a jedna žena, jsou s těžkými poraněními hlavy v nemocnici, jednomu z mužů dnes operovali páteř.

Ze tří žen na palubě přežila jediná

List Kommersant přinesl očité svědectví ženy, která projížděla místem nehody jako pasažér v mikrobuse. „Do mikrobusu nám posadili letušku Kristýnu, jak jsem si přečetla na cedulce, byla celá zkrvavená. Doktor, který byl mezi námi, jí začal hned pomáhat. A když přijela záchranky, předal ji lékařům.“ Svědkyně zřejmě popsala osud letušky, která jako jediná ze třech žen na palubě zůstala naživu.

Letiště Vnukovo již podle dostupných informací funguje normálně. Jiné moskevské letiště Domodědovo přijalo a odbavilo pro letiště Vnukovo od soboty asi 12 letů. Na Domodědovu se ale podle serveru Lenta.ru dnes vytvořila obrovská tlačenice poté, co nebylo odbaveno asi 20 plánovaných letů, odletové haly jsou prý zavaleny odpadky od cestujících, kteří čekají na svůj odlet i den a půl. Dalších 25 letadel podle ruského serveru nenechalo letiště přistát. Oficiálním důvodem jsou prý „nepříznivé povětrnostní podmínky“, spojitost s katastrofou ve Vnukovu letiště Domodědovo odmítá.

Ztroskotaný Tu-204 je ruský dvoumotorový dopravní letoun z počátku 90. let. První prototyp vyletěl 2. ledna 1989 a od následujícího roku začaly stroje Tu-204 létat na civilních linkách. Letoun je podle Wikipedie svým určením a vlastnostmi podobný západním strojům Boeing 737, Boeing 757 nebo Airbus A320.

Stejný stroj spadl již před Vánocemi

Kvůli špatně fungujícím motorům před Vánocemi spadl při přistání v Novosibirsku jiný stroj Tu-204, havárie se ale naštěstí obešla bez obětí. Ruský úřad pro letectví už nařídil společnosti Tupolev, aby vyšetřila a odstranila poruchovost stroje Tu-204.

Společnost Red Wings Airines pod různými jmény zajišťuje leteckou přepravu už od roku 1999. Od letošního roku nabízí charterové lety také do zahraničí včetně České republiky. Havarované letadlo dříve využívala ruská fotbalová reprezentace i na rozlomeném trupu je ještě vidět emblém ruského národního týmu, všiml si server Lenta.ru.

Vlastník společnosti Red Wings, oligarcha Alexandr Lebeděv, slíbil rodinám obětí finanční odškodnění. Milion rublů (asi 625 tisíc korun) pro rodiny čtyř mrtvých členů posádky slíbila i moskevská radnice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video