HDP Francie rostl méně, než se čekalo | E15.cz

HDP Francie rostl méně, než se čekalo

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta, což je o trochu méně, než se čekalo. Ve své zpřesněné zprávě to uvedl tamní statistický úřad. Předběžná zpráva, která byla zveřejněna v polovině listopadu, hovořila o růstu 0,4 procenta. Podle dosavadních údajů vychází růst hrubého domácího produktu na letošní rok zatím na 1,7 procenta.

Francie má druhou největší ekonomiku v eurozóně. Ve druhém čtvrtletí její hrubý domácí produkt klesl o 0,1 procenta, hlavně kvůli výraznějšímu útlumu průmyslové výroby. Za návratem k růstu ve třetím čtvrtletí stojí hlavně soukromá spotřeba. Analytici se ale domnívají, že i ta bude koncem roku slabší.

Odhadovaný růst za celý letošní rok už bere v úvahu i zpřesněná data za třetí čtvrtletí. Je založen na předpokladu, že po zbytek roku hrubý domácí produkt už neporoste. Za loňský rok francouzská ekonomika vykázala růst o 1,4 procenta.

První pokles od roku 2009 zaznamenal také italský HDP. Italská ekonomika ve třetím čtvrtletí meziměsíčně klesla o 0,2 procenta. V Itálii se snižuje hlavně domácí poptávka a očekává se, že Itálii kvůli dluhovým problémům, ale i situaci v celé eurozóně, čeká vleklá recese.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video