Herec Zelenskyj jasně vyhrál ukrajinské prezidentské volby, ukazují průzkumy | E15.cz

Herec Zelenskyj jasně vyhrál ukrajinské prezidentské volby, ukazují průzkumy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ukrajina vstupuje do nové, ale nejisté éry, když voliči unavení vleklou konfrontací s Ruskem a chabými výsledky boje s korupcí v neděli pravděpodobně vynesli do nejvyššího úřadu politického amatéra, herce a baviče Volodymyra Zelenského. Jednačtyřicetiletý rodák z města Kryvyj Rih podle předběžných odhadů zvítězil v prezidentských volbách, když v nedělním druhém kole na hlavu porazil obhajujícího prezidenta Petra Porošenka. Volební účast se podle předběžných informací pohybovala kolem 58 procent.

Podle průzkumu provedených u volebních uren, který zveřejnila televize 112, získal Zelenskyj 74 procent hlasů, Porošenko 26. Podle ankety společnosti TNS Kantar zvítězil Zelenskyj ve všech ukrajinských oblastech, i když na ruskojazyčném východě a jihu země měl podstatně vyšší podporu. Zatímco ve východních oblastech podle odhadů odevzdalo Zelenskému hlas 88 procent hlasujících a na jihu 86 procent, na západě země to bylo 52 procent. V Kyjevě pro něj hlasovalo 60 procent voličů.

Po úspěšném televizním komediálním seriálu Sluha národa, v němž si Zelenskyj zahrál ukrajinského prezidenta, si tentokrát tuto úlohu vyzkouší naostro, komentují zřejmě drtivé vítězství favorita ukrajinská média. Zelenskyj volby vyhrál bez jakýchkoli politických zkušeností, voličům v kampani spíš jen obecně sliboval boj s korupcí, udržení vazeb se Západem a ukončení války na východě země.

Porošenko po zveřejnění odhadovaných výsledků uznal svou porážku. Prohlásil ale, že navzdory neúspěchu z politiky neodejde. "Přátelé, jste nejlepší," vzkázal po očividné porážce svým stoupencům. "Drazí členové týmu, spoluobčané, novináři, nikdy se nevzdávejte. Nikdy, nikdy, nikdy," dodal, aby zdůraznil svůj záměr neodejít navzdory neúspěchu z politické scény.

"Příští měsíc opustím úřad hlavy státu, tak rozhodli Ukrajinci. Jejich rozhodnutí přijímám. Ale rozhodně chci zdůraznit, že politiku neopouštím," prohlásil. Výsledek voleb Porošenko zjevně zpochybňovat nehodlá. "Volby proběhly čestně, transparentně a podle mezinárodních pravidel," řekl novinářům. Slíbil, že budoucímu prezidentovi v mezidobí do střídání v úřadu pomůže zorientovat se v novém prostředí.

Zelenskyj svým stoupencům po skončení voleb vzkázal, že jeho vítězství zemi sjednotí. "Sjednotili jsme naší zemi, naše životy, náš národ, to je to hlavní, co jsme dokázali," uvedl ve videoklipu na sociální síti Telegram. Voličům slíbil, že jejich důvěru nezklame. "Děkuji Ukrajincům, kteří mě podpořili, i těm, kdo hlasovali jinak. Slibuji, že nikoho z vás nezradím," řekl. Státům postsovětského regionu pak podle listu Ukrajinska pravda ze svého volebního štábu vzkázal: "Pohlédněte na nás, všechno je možné!"

Voleb se nezúčastnilo několik milionů oprávněných voličů žijících na okupovaném Krymu a v Donbasu obsazeném částečně proruskými separatisty. Donbaské "lidové republiky" hlasování bojkotovaly, krymské okupační úřady je označovaly za záležitost cizího státu. Podle odhadů vyjelo z Krymu hlasovat do ukrajinského vnitrozemí 700 až 800 Ukrajinců.

V Moskvě prognózu výsledků komentoval šéf zahraničního výboru horní parlamentní komory Konstantin Kosačov, podle něhož je výsledek pro Porošenka "ponižující a ostudný". Podle ruského politika si exprezident porážku zaslouží.

Ukrajinská média označují odhady výsledků za zcela jednoznačné. Podle listu Ukrajinska pravda je zřejmé Zelenského vítězství "zdrcující".

Výběr osobností, které se ze světa filmu dostaly do vysoké politiky

Ronald Reagan (1911-2004) - Od 30. do 50. let minulého století hrál asi v 50 filmech, většinou romantické hrdiny, kovboje či drsné chlapíky. V pětapadesáti se jako republikán vrhl do politiky, v níž se přes úřad kalifornského guvernéra dostal až do Bílého domu - 40. americkým prezidentem se stal v roce 1981 krátce před svými 70. narozeninami. Tehdy se zapsal do dějin jako nejstarší zvolený prezident USA. V roce 1983 byl suverénně znovu zvolen. Zemřel v červnu 2004 ve věku 93 let.

Joseph "Erap" Estrada (81) - Estrada na Filipínách proslul jako herec v nenáročných akčních filmech. Od 50. do 80. let natočil asi stovku filmů a dalších sedm desítek jich produkoval. V politice začal v roce 1969 jako starosta manilského předměstí San Juan. Po jasném vítězství v prezidentských volbách v květnu 1998 se stal prezidentem, z funkce odstoupil v lednu 2001 kvůli hrozbě impeachmentu. V září 2007 byl odsouzen k doživotnímu vězení za korupci a rozkrádání státního majetku - za dobu své vlády podle soudu zpronevěřil přes čtyři miliardy pesos (tehdy kolem 1,6 miliardy Kč). V říjnu téhož roku mu prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová udělila milost. V roce 2009 natočil svůj zatím poslední film a o rok později opět kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých skončil na druhém místě.

Arnold Schwarzenegger (71) - V Rakousku narozený filmový svalovec ztělesňuje americký sen. Vyučený tesař čtyřikrát získal kulturistický titul Mr. Universe. Z herce podřadných filmů se stal hollywoodským hrdinou a v roce 1983 americkým občanem. Rodák ze zapadlé štýrské vesničky Thal byl také poradcem George Bushe staršího pro tělovýchovu a sport a v říjnu 2003 byl v mimořádných volbách zvolen za republikány guvernérem státu Kalifornie. V roce 2006 byl opět zvolen do funkce a guvernérem byl do roku 2011. Do souboje o prezidentský post nešel mimo jiné proto, že mu to jako rodákovi z Rakouska neumožňuje ústava.

Clint Eastwood (88) - Herec a režisér, který proslul zejména rolemi drsňáků, v politice pobyl dva roky jako starosta kalifornského města Carmel. Do této funkce byl v roce 1986 zvolen 72 procenty hlasů a svému městu pomohl k pozvednutí turistického ruchu a k otevření dětského oddělení v městské knihovně. Eastwood je přívržencem republikánů.

Volodymyr Zelenskyj (41) - Ukrajinský herec, dabér, scenárista, moderátor a ředitel televizního studia Kvartal 95 si popularitu získal rolí v komediálním seriálu Sluha národa, v němž hraje učitele, jehož osud katapultoval do prezidentského křesla. Objevil se i v řadě dalších filmů a televizních pořadů. Na Silvestra loňského roku oznámil, že hodlá kandidovat na prezidenta, přesvědčivě vyhrál první kolo prezidentských voleb a zvítězil i v nedělním v druhém kole voleb, když za sebou nechal dosavadní hlavu státu Petra Porošenka.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video