Hollande: Řecko musí zůstat v eurozóně | E15.cz

Hollande: Řecko musí zůstat v eurozóně

François Hollande
François Hollande
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko musí zůstat v eurozóně, mělo by ale ještě ukázat, že myslí vážně své závazky týkající se uzdravování státního rozpočtu. Po dnešním setkání s řeckým premiérem Antonisem Samarasem to prohlásil francouzský prezident François Hollande.

„Řecko je v eurozóně a Řecko musí zůstat v eurozóně,“ řekl šéf Elysejského paláce. O tom, zda zadlužená jihoevropská země zůstane součástí skupiny se společnou měnou eurem, se podle Hollandea nejedná. Atény ale ještě mají „prokázat věrohodnost svého programu a ochotu svého vedení jít až do konce“, dodal.

Samaras ujistil, že jeho země „to dokáže, zůstane v eurozóně“. Kritizoval přitom ty, kdo o Řecku nepřestávají „spekulovat“.

Řecký premiér se již v pátek sešel s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která po schůzce uvedla, že Řecko by mělo zůstat součástí eurozóny, musí však splnit své sliby. Další postup ohledně Řecka bude podle ní záviset na zprávě inspektorů Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu o tom, jak Atény plní podmínky úvěrové pomoci. Inspektoři se do Atén mají vrátit v září.

Řecko: Kiss and pay. I promise

Hollande dnes prohlásil, že po zprávě této takzvané trojky věřitelů bude Evropa muset o budoucnosti Řecka rychle rozhodnout. „Na evropské straně čekáme na zprávu trojky… Jakmile ji budeme mít… Evropa bude muset udělat to, co musí,“ citovala Hollandea agentura Reuters. „Čím dříve, tím lépe, což znamená po zprávě trojky na říjnovém summitu Evropské unie,“ dodal.

Řecký premiér dal tento týden najevo, že bude od svých evropských partnerů žádat pro Řecko více času na plnění plánu úspor, protože vláda za cíli ve snižování rozpočtového deficitu výrazně zaostává. K úsporám a reformám se Řecko zavázalo, když přijalo od zahraničních věřitelů finanční pomoc 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu korun). Plnění dohodnutého programu je podmínkou k tomu, aby Řecko dostalo další část úvěru.

Atény mají na snížení rozpočtového deficitu pod tři procenta hrubého domácího produktu čas do konce roku 2014. Podle agentury AFP Samaras kvůli konsolidaci rozpočtu požádal o dodatečnou lhůtu ve výši dvou let, tedy do roku 2016.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video