Hořký úspěch. Od protiimigrační AfD se distancuje čím dál více členů včetně její šéfky | E15.cz

Hořký úspěch. Od protiimigrační AfD se distancuje čím dál více členů včetně její šéfky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Od protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo, která se v neděli poprvé dostala do parlamentu, se distancuje stále více jejích členů. Její dosavadní předsedkyně Frauke Petryová by podle prohlášení svého mluvčího měla ve straně skončit ještě v pátek.

Petryová své překvapivé rozhodnutí odejít z AfD v týdnu zdůvodnila tím, že se strana radikalizovala. Podobně dnes vysvětlil stejný krok i člen předsednictva strany v Sasku Ralf Nahlob, kterému - jak řekl - vždy záleželo na tom, aby AfD nesměřovala k politickém okraji, což se ale stalo.

Parlamentní frakci v Sasku, kde straně dosud předsedala Petryová, se podle listu Freie Presse chystá opustit poslankyně Andrea Kerstenová. Svého postu se vzdal také saský místopředseda strany Sven Simon. Podobné kroky v uplynulých dnech učinili i někteří členové strany v dalších spolkových zemích.

Spory uvnitř AfD jsou podle pozorovatelů především projevem rozdílných pohledů konzervativního a národoveckého křídla strany.

Petryová je představitelkou konzervativců, kteří původně straně dominovali a požadovali zejména jinou politiku v eurozóně. Postupně ale narostla síla národoveckých a pravicově radikálních členů, kteří se profilují na migrační politice.

Petryové, ale i dalším, v poslední době vadily mimo jiné výroky volebního lídra Alexandera Gaulanda, který hovořil například o tom, že Německo má právo být hrdé na to, co němečtí vojáci ve dvou světových válkách vykonali. Ve druhé světová válce se přitom řada z nich podílela na válečných zločinech i vyvražďování Židů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video