Hurikán Dorian sílí. Pokud dorazí na pevninu může mít devastující dopad | e15.cz

Hurikán Dorian sílí. Pokud dorazí na pevninu může mít devastující dopad

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hurikán Dorian dosáhl pátého, tedy nejvyššího stupně, rychlost větru v něm přesahuje 257 kilometrů za hodinu. V případě, že zasáhne pevninu, může hurikán takové síly napáchat rozsáhlé škody. Nejohroženější jsou nyní Bahamy, od jejichž východní části je bouře vzdálená 55 kilometrů.

Dorian sílí od postupu Karibikem, dosud byl řazen mezi hurikány 4. stupně. Národní středisko pro hurikány (NHC) oznámilo, že maximální síla větru už dosahuje 160 mil v hodině (257,5 kilometru) a že se hurikán pohybuje rychlostí 13 kilometrů za hodinu. Podle Saffirovy-Simpsonovy stupnice musí mít hurikán 5. stupně sílu větru nejméně 252 kilometrů za hodinu.

Trasa hurikánu se neustále upřesňuje, jistá stále není. Původní projekce počítaly s tím, že hurikán zasáhne americkou pevninu, ty novější uvádějí, že se stočí na sever a východ a že jeho střed zůstane nad mořem. Při postupu k Georgii a k Severní a Jižní Karolíně bude slábnout. Kdy se ale začne přesně stáčet, není jasné, takže možnost, že Florida bude zasažena, se ještě pořád nevylučuje.

Meteorologové a místní obyvatelé zatím pozorně sledují zejména situaci na Bahamách, kde podle reportéra televize CNN jen velmi málo lidí dbalo varování a evakuovalo se. Z městečka Sweeting Cay na ostrově Grand Bahama, které má přes 500 obyvatel, se evakuovalo do bezpečí sedm lidí. V Grand Cay se 400 obyvateli odešlo jen 88 lidí. Přitom úřady pro ostrovy Abaco vydaly rozhodnutí o povinné evakuaci v sobotu.

"Žijí tam dělníci s povolením i bez něj a ta místa jsou často zasažena záplavami," sdělil reportér CNN.

Hurikán Dorian už prošel severem Karibiku a na portorických ostrovech Vieques a Culebra způsobil výpadky proudu a záplavy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video