Indická ekonomika prudce zpomalila, roste nejméně od roku 2003 | E15.cz

Indická ekonomika prudce zpomalila, roste nejméně od roku 2003

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Růst indického hospodářství za čtvrté čtvrtletí místního fiskálního roku výrazně zpomalil. Hrubý domácí produkt meziročně stoupl o 5,3 procenta, v minulých letech se přitom blížil dvoumístným hodnotám. Za celý fiskální rok, končící v březnu, indická ekonomika rostla o 6,5 procenta.

HDP rostl nejméně za posledních devět let, v předchozím období přitom posílil o 9,2 procenta, vyplývá z údajů místní vlády. Podle ministra financí Pranaba Mukherjeeho za to může především propad průmyslové výroby, jejíž objem se meziročně snížil o 0,3 procenta. Za příčiny vláda označuje i další faktory mimo její kontrolu, jako například krizi eurozóny.

Mnoho ekonomů a investorů ale tvrdí, že na vině je především vláda, která nedokázala nastavit růst státních výdajů a odradila řadu zahraničních investorů. Kritici požadují zavedení slíbených reforem, které by měly umožnit vstup zahraničních supermarketů na domácí trh, a omezení nákladných dotací na pohonné hmoty, potraviny a hnojiva.

„Toto je rozhodně velmi důležitý signál pro vládu. Jsme v situaci, kdy to buď zvládneme, nebo padneme, a vláda musí začít jednat,“ řekl agentuře Reuters hlavní ekonom Bank of Baroda Rupa Rege Nitsure. „Pokud nezasáhne teď, indický rating by se mohl octnout v ohrožení.“ Po okamžitých opatřeních volá i Rajiv Kumar z Federace indických obchodních a průmyslových komor. Je prý třeba zabránit vypuknutí krize, a to za jakoukoli cenu.

Minulý týden vláda po šestiměsíčním zmražení oznámila skokové zvýšení cen pohonných hmot. Celonárodní stávka svolaná na dnešek opozičními stranami ale ukázala, že nepopulární reformy mají řadu odpůrců a jejich prosazení nebude jednoduché. Protestující ve finančním centru země Bombaji házeli kameny na projíždějící autobusy a lehali si na koleje, aby zastavili dopravu ve městě.

Krátce před zveřejněním dnešních dat se indická rupie propadla na svou historicky nejnižší úroveň 56,5 rupie za dolar a v poklesu pokračuje. Oproti dosud nejsilnější hodnotě letošního roku je to pokles o 14 procent. Na podobně nízké hodnotě byla v červnu 2002, i tehdy se ale dostala jen na 55,5 rupie za dolar.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.