Indická raketa vynesla do kosmu rekordních 20 satelitů | E15.cz

Indická raketa vynesla do kosmu rekordních 20 satelitů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Indická raketa dnes úspěšně vynesla do kosmu 20 satelitů, což je největší počet na jednu misi v dějinách vesmírného programu této asijské země. Družice patřily mimo jiné Spojeným státům, Kanadě, Německu a Indonésii, informoval zpravodajský server BBC News.

Indická nosná raketa odstartovala z kosmodromu Šríharikota na stejnojmenném ostrově na jihu země. Aparáty měly hmotnost od 1,5 kilogramu až po více než 700 kilogramů. Je mezi nimi indický kartografický satelit, jakož i satelity patřící indickým univerzitám. Třináct satelitů je amerických, včetně jednoho, který vlastní firma Google.

Podle pozorovatelů je dnešní vypuštění satelitů známkou toho, že se Indie začíná řadit k hlavním hráčům na kosmickém trhu.

Rekord v počtu satelitů dopravených do kosmu během jediné mise drží Rusko, které v roce 2014 vyslalo najednou 37 družic, uvedl server BBC News.

Nižší náklady

Vynesení více satelitů v jediné misi snižuje náklady. To je výhodné pro Indii, která se jako efektivní, ale přitom levný dopravce snaží získat větší podíl na lukrativním trhu vynášení komerčních satelitů na oběžnou dráhu.

Indie se zařadila mezi kosmické velmoci už v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila vlastní nosnou raketu s družicí na palubě. V posledních letech zaznamenal indický vesmírný program řadu úspěchů, včetně vyslání nepilotované sondy k Měsíci a Marsu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video