Indie si chce od Rusů pronajmout další jadernou ponorku | E15.cz

Indie si chce od Rusů pronajmout další jadernou ponorku

ilustrační foto ponorky
ilustrační foto ponorky
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: DVIDSHUB; Flickr.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko a Indie se přiblížily k dohodě o pronájmu druhé ruské jaderné ponorky. Napsal to obvykle dobře informovaný ruský list Kommersant. Indie už má od Rusů pronajatou jadernou ponorku Něrpa, kterou překřtilo na Čakra, a stejného typu má být podle listu i druhý přírůstek.

Dillí se nyní podle deníku vzdalo záměru získat plavidlo nejmodernějšího typu a je ochotno smířit se s desetiletým pronájmem ponorky, která již slouží v ruském námořnictvu. Indie by ji nechala zmodernizovat a vyzbrojit rusko-indickými střelami BrahMos.

Kommersant s odvoláním na informace od indického zastoupení na výstavě v Jekatěrinburgu poznamenal, že po vypršení pronájmu by si Indie přála obě jaderné ponorky odkoupit.

Ruský vývozce zbraní Rosoboronexport se v tomto případě zdržel komentáře, jakkoli si obecně pochvaloval perspektivy růstu indicko-ruské spolupráce. Ještě před pár měsíci totiž ruští představitelé opakovaně popírali i samotná jednání o leasingu druhé jaderné ponorky s Indií, i když se podle deníku vedla už od roku 2012.

Ponorka bude připravená nejdříve v roce 2019

Momentálně jsou podle listu všechny problematické otázky vyřešeny a dospěly do stádia, kdy se neoficiálně hovoří o tom, že Indové si pronajmou ponorku sloužící v Tichooceánské flotile pod názvem Kašalot (Vorvaň obrovský). Její přizpůsobení požadavkům zákazníka si ale vyžádá určitý čas, takže ji Indové neobdrží dříve než na přelomu let 2019 a 2020, odhadl Kommersant. Zatím se ani neví, kdy by mohla být uzavřena smlouva.

Rusko v lednu 2012 předalo Indii do desetiletého pronájmu jadernou ponorku Něrpa (Tuleň bajkalský). Ponorku měla Indie převzít už v roce 2009, ale při jedné ze zkušebních plaveb v listopadu 2008 Něrpu postihla nehoda, kdy jedovatý plyn z protipožárního zařízení zabil 20 lidí na palubě. Cenu desetiletého pronájmu odhadovala média na více než 900 milionů dolarů (asi 22 miliard korun).

Něrpa/Čakra je jednou z 15 víceúčelových jaderných ponorek třídy Ščuka-B (v kódu NATO Akula), postavených od roku 1984. Sama ponorka se začala stavět v roce 1991, tedy v době rozpadu Sovětského svazu, ale v chaotických 90. letech bylo financování zmrazeno. Dostavbu umožnily až peníze z Indie, ale i tak byla loď spuštěna na vodu teprve v roce 2008.

Velmi tiché ponorky

Podle dostupných údajů jsou ponorky tohoto typu schopny dosahovat maximální rychlosti 30 uzlů, ponořit se do hloubky 600 metrů a vydržet pod hladinou až 100 dnů. Podle tisku se vyznačují i velmi tichým chodem. Vyzbrojeny jsou torpédy a v ruském námořnictvu i řízenými střelami typu Granat s doletem 3200 kilometrů; ty ale na Něrpě kvůli mezinárodním omezením vystřídaly protilodní střely Klub-S s doletem 300 kilometrů.

Indie si už v roce 1988 pronajala sovětskou jadernou ponorku K-43 (v kódu NATO Charlie), přejmenovanou rovněž na Čakra, ale v roce 1991 sovětské vedení pod tlakem USA zápůjčku neprodloužilo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video