Indonésie: Letadlo AirAsia se zřejmě zřítilo do moře | E15.cz

Indonésie: Letadlo AirAsia se zřejmě zřítilo do moře

Záchranář ukazuje na mapě trasy pátračů po zmizelém letu AirAsia
Záchranář ukazuje na mapě trasy pátračů po zmizelém letu AirAsia
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Share on Facebook Messenger
Pohřešované letadlo společnosti Indonesia AirAsia se 162 lidmi na palubě se pravděpodobně zřítilo do moře. Uvedla to indonéská pátrací a záchranná agentura. Letadlo na lince z indonéské Surabaje do Singapuru v neděli časně ráno místního času zmizelo z obrazovek radarů. Indonésie dnes obnovila pátrání po pohřešovaném letadlu, které v neděli přerušila kvůli tmě.

Během pátrání se zatím nenašly žádné trosky, indonéský viceprezident Jusuf Kalla nicméně již na nedělní tiskové konferenci vyjádřil obavu, že letadlo se zřítilo. O příčinách potíží stroje, jehož pilot žádal o změnu výškové hladiny letu, aby se vyhnul bouřkové oblasti, se zatím jen spekuluje. Nejčastěji se hovoří o mimořádně špatných povětrnostních podmínkách.

Dnes vedení pátracího týmu v Indonésii uvedlo, že australský letoun objevil na hladině moře poblíž ostrova Nangka předměty nejasného původu. Lokalita se nachází asi 1100 kilometrů od místa, kde letečtí dispečeři ztratili s pohřešovaným letadlem kontakt. Později se ale ukázalo, že nejde o trosky letadla. Kromě toho dnes indonéský vrtulník na jiném místě, vzdáleném jen asi 200 kilometrů od bodu, kde se letadlo ztratilo z radarů, zaznamenal olejové skvrny.

Indonesia AirAsia je dceřinou firmou malajsijské letecké společnosti AirAsia. Cena akcií firmy AirAsia se po zahájení dnešního obchodování propadla o téměř 13 procent. Dostala se tak na nejnižší úroveň od konce listopadu.

Pilot se vyhýbal bouři

Pohřešované letadlo už nemůže být ve vzduchu, protože mělo palivo jen na dvě hodiny letu. Bylo v něm 155 cestujících a sedmičlenná posádka. V ní bylo šest Indonésanů a jeden Francouz, na seznamu cestujících jsou hlavně Indonésané, tři Jihokorejci, a po jednom občanovi Singapuru, Malajsie a Británie. Kromě 138 dospělých cestujících bylo v letounu 17 dětí. Británie identifikovala svého občana jako ředitele energetické firmy Chi Man Choie, který letěl s dvouletou dcerou do Singapuru za manželkou.

Na pátrací akci se podílí 30 lodí a 15 letadel nejen z Indonésie, ale i z Austrálie, Malajsie, Singapuru a Jižní Koreje. Lodě budou v pročesávání oblasti o rozloze zhruba 17 tisíc kilometrů čtverečních u ostrova Belitung pokračovat i po soumraku, letadla ale musí na noc přistát. Moře je na daném místě hluboké asi 50 až 100 metrů, což by mělo pátrání ulehčit.

Trasa zmizelého letu

Kontrolní věž v Jakartě s letadlem ztratila kontakt v neděli 00:18 SEČ, tedy 43 minut po startu. Pilot se prý naposledy přihlásil v 00:12 SEČ. Letěl ve výšce 9,7 kilometru a žádal o povolení vystoupit do výšky 11,5 kilometru, aby se vyhnul bouři. Na radarových obrazovkách bylo letadlo ještě v 00:16 SEČ, avšak identifikovatelné bylo jenom přes automatický signál. O dvě minuty později z radaru zmizelo. Tato informace se liší od zprávy vydané společností AirAsia, podle níž byl kontakt přerušen v 00:24 SEČ.

Falešné zprávy

Od počátku se objevovaly informace o vraku, naposledy v neděli večer místního času indonéský server Bangka Post tvrdil, že trosky se nachází východně od ostrova Belitung, který leží u východního pobřeží Sumatry. Letadlo se před ztrátou kontaktu nacházelo mezi indonéským přístavem Tanjung Pandan a městem Pontianak v provincii Západní Kalimantan na Borneu; pátrání se soustřeďuje na Jávské moře.

Incident je letos již třetím velkým leteckým problémem spojovaným s Malajsií. V březnu zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě a rozsáhlé pátrání po něm zůstává stále bez výsledku. 17. července byl nad Ukrajinou sestřelen letoun společnosti Malaysia Airlines s 298 lidmi. Letěl z Amsterodamu do Kuala Lumpuru a nikdo z lidí na palubě nepřežil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.