Inflace v eurozóně dosáhla čtyřletého maxima, důvodem jsou ceny energií | E15.cz

Inflace v eurozóně dosáhla čtyřletého maxima, důvodem jsou ceny energií

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně zrychlilo na dvě procenta z lednových 1,8 procenta. Inflace je nejvýše za čtyři roky. Přispěly k tomu hlavně ceny energií. Před rokem byla eurozóna v deflaci -0,2 procenta.

Úřad tak potvrdil své předběžné údaje. Hlavním motorem růstu byly ceny energií, které vzrostly o 9,3 procenta. Potraviny, alkohol a tabák zdražily o 2,5 procenta. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, stouply o 1,3 procenta a ceny neenergetického průmyslového zboží se zvýšily o 0,2 procenta.

Inflace v celé Evropské unii se zrychlila na 1,9 procenta z lednových 1,7 procenta. V únoru loňského roku byla hodnota na deflačních -0,1 procenta.

Evropská centrální banka usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.

Rostoucí inflace by mohla zvýšit tlak na zpřísňování měnové politiky v eurozóně. Mezi kritiky uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky patří například šéf německé centrální banky Jens Weidmann i mnozí němečtí politici.

Další zprávu s předběžnými údaji za březen Eurostat vydá 31. března.

Vývoj inflace v eurozóně od roku 2010 (meziroční růst v procentech) Autor: Pramen ECB

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.