Intervence v boji zmítané Libyi? Odmítáme, tvrdí její sousedé | E15.cz

Intervence v boji zmítané Libyi? Odmítáme, tvrdí její sousedé

boje v Libyi
boje v Libyi
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo v úsilí rozprášit islamistické milice, které nabývají na síle v sousední Libyi. Vyhrocení situace představuje podle ministra hrozbu pro celý region. Libyjský velvyslanec v Káhiře žádal o mezinárodní pomoc při ochraně strategických míst. Ministři zahraničí zemí sousedících s Libyí ale na pondělní káhirské schůzce intervenci do Libye vyloučili.

Libyjský velvyslanec v Egyptě Muhammad Fáiz Džibríl přiznal, že Libye není schopna zajistit ochranu významných objektů. „Libye nedokáže ochránit své instituce, svá letiště a přírodní zdroje, zvlášť pak ropná pole,“ uvedl na okraj setkání ministrů zahraničních věcí zemí sousedících s Libyí. „Vyzýváme proto mezinárodní společenství, aby nám s touto ochranou pomohlo,“ dodal.

Šéf egyptské diplomacie Šukrí prohlásil, že je zapotřebí společné úsilí, které povede k rozprášení libyjských islamistických milic „bez výjimky“. Schůzka v Egyptě se uskutečnila ve chvíli, kdy islamisté oznámili, že po dlouhých bojích údajně převzali kontrolu nad mezinárodním letištěm v Tripolisu.

Ministři po setkání vydali prohlášení, v němž odmítají intervenci do vnitřních záležitostí Libye a vyzvali všechny strany libyjského konfliktu, aby se pokusily dohodnout.

Libyí v poslední době zmítají nejhorší boje od pádu Muammara Kaddáfího v roce 2011

Tripolis se v bojiště proměnil od června, zejména právě okolí tamního mezinárodního letiště. Proti sobě stojí dvě z brigád, které se podílely na svržení Kaddáfího režimu. Milicionáři z Misuráty se snaží z Tripolisu vytlačit někdejší kolegy ze Zintánu. Milice, kde bojují ozbrojenci z Misuráty, oznámily, že letiště je pod jejich kontrolou.

Dokladem zmatků v Libyi je dnešní rozhodnutí Všeobecného národního kongresu (GNC), což byl přechodný parlament, který vznikl po svržení režimu Muammara Kaddáfího. Většinu v něm měli islamisté. Po letošních červnových volbách, kdy byl zvolen stálý parlament, měl GNC zaniknout. V novém parlamentu převládají liberálové a příznivci federalismu a GNC ho odmítá uznat. Nový parlament sice zasedá, avšak kvůli bezpečnosti nikoli v Tripolisu, ale v Tobrúku na východě země. GNC se nerozpustil a místo toho dnes v Tripolisu hlasoval o novém premiérovi. Vybral islamistům nakloněného profesora politologie Umara Hásího. Agentura AP k dnešnímu dění v Libyi napsala, že severoafrická země má dva parlamenty a dvě vlády.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.