Invazi do Iráku kritizuje i vládní kolega Blaira. Byla nelegální, tvrdí | E15.cz

Invazi do Iráku kritizuje i vládní kolega Blaira. Byla nelegální, tvrdí

Odpůrci války v Iráku v maskách Tonyho Blaira (vlevo) a George W. Bushe.
Odpůrci války v Iráku v maskách Tonyho Blaira (vlevo) a George W. Bushe.
• 
ZDROJ: CTK/AP/Matt Dunham

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Válka v Iráku, do níž Británie v roce 2003 vstoupila po boku Spojených států, byla nelegální. V textu pro dnešní vydání nedělníku Sunday Mirror to napsal tehdejší místopředseda britské vlády John Prescott. Prescott se tak přidal na stranu kritiků kabinetu premiéra Tonyho Blaira, kteří tento týden získali mocnou vzpruhu díky zveřejnění vyšetřovací zprávy takzvané Chilcotovy komise.

Zpráva totiž konstatuje, že kabinet před 13 lety udělal mnoho chyb, zapojil se do invaze na základě nesprávných informací a navíc předčasně.

„Generální tajemník OSN Kofi Annan v roce 2004 konstatoval, že vzhledem k tomu, že prvotním cílem války v Iráku byla změna režimu, šlo o válku nelegální. S velkým smutkem a rozhořčením se nyní domnívám, že měl pravdu. S rozhodnutím jít do války a jeho katastrofickými důsledky budu muset žít do konce života,“ napsal Prescott.

Vyšetřovací zpráva, kterou sedm let připravovala zvláštní komise, je k Blairově labouristické vládě velmi kritická. Podle komise se ukázalo, že hlavní důvod invaze - hrozba, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení - nebyl opodstatněný. Británie se prý navíc připojila k invazi v Iráku dříve, než se využily všechny mírové možnosti. Intervence samotná pak byla špatně plánovaná a její důsledky kabinet podcenil.

Expremiér Blair v reakci kritiku částečně uznal, rozhodnutí svrhnout režim iráckého diktátora však obhajoval. Trvá také na tom, že britská vláda nedala parlamentu úmyslně zavádějící informace, nic záměrně nezatajovala ani nelhala. Podle Prescotta kabinet neměl při rozhodování dostatek podkladů a musel rozhodovat ve velkém spěchu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.