Irák dal Kurdům ultimátum. Musí se stáhnout z tureckých hranic | E15.cz

Irák dal Kurdům ultimátum. Musí se stáhnout z tureckých hranic

Vstoupit do diskuse
0

ČTK

Irácká armáda dala několikahodinové ultimátum kurdským jednotkám aby se stáhly z okolí ropovodu u hranice s Tureckem. Boje v tomto regionu začaly ve čtvrtek a armáda se svými šíitskými spojenci na místo dopravila i těžkou techniku.

Kurdští pešmergové se mají stáhnout z Fajšchábúru, který je považován za strategický bod, protože leží na hranici tří zemí - Iráku, Sýrie a Turecka. Vede tudy exportní ropovod do Turecka.

Irácká vláda po zářijovém referendu o kurdské nezávislosti začala obsazovat sporné oblasti, které dosud kontrolovali pešmergové, a také ropná pole. Ofenziva u turecké hranice má zajistit exportní trasu ropy.

Boje ustaly a armáda podle vládních zdrojů agentury AFP čeká, zda se pešmergové stáhnou. Ve čtvrtek vojsko, které podporují šíitské milice, obsadilo několik vesnic v této pohraniční oblasti, avšak podle kurdských zdrojů se pešmergům podařilo útoky odrazit.

Fajšchábúr leží na okraji kurdské autonomní provincie Dahúk, a Kurdové proto považují nynější ofenzivu za neoprávněnou. Při těch minulých se armáda soustředila na oblasti s kurdským obyvatelstvem, ale ležící mimo kurdské autonomní provincie.

Na syrské straně hranice je území kontrolované nyní syrskými kurdskými oddíly YPG. Jsou tam také dvě syrská ropná pole, z nichž se podle AFP ze Sýrie vyváží ropa v kamionech do Turecka.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!