Írán otestoval raketu, která dokáže vynést do vesmíru satelit | E15.cz

Írán otestoval raketu, která dokáže vynést do vesmíru satelit

Írán otestoval raketu, která dokáže vynést do vesmíru satelit
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Nosnou raketu Simorgh, s jejíž pomocí může do vesmíru vyslat satelit, úspěšně otestoval Írán. "Vesmírné centrum imáma Chomejního bylo slavnostně otevřeno úspěšným testováním nosné rakety Simorgh," uvedla televize s tím, že raketa je schopna na oběžnou dráhu 500 kilometrů nad zemským povrchem umístit 250 kilogramů vážící satelit.

Ačkoli testování přichází ve chvíli, kdy Spojené státy kritizují Írán kvůli jeho balistickému programu, zkouška jako ta dnešní podle agentury AP není v rozporu s jadernou dohodou, kterou Írán v roce 2015 uzavřel se šesti světovými mocnostmi.

Představitelé Spojených států nicméně tvrdí, že íránský krok je v rozporu s duchem dohody z roku 2015, která předpokládala, že Írán omezí svůj program obohacování uranu výměnou za zrušení hospodářských sankcí.

Sny o pohádkových perských obchodech se neplní. Export do Íránu blokují banky

Írán se věnuje programu vysláni satelitů již řadu let. Západní státy se však obávají, že technologie dlouhého doletu užívané k umísťování satelitů na oběžnou dráhu mohou být využity rovněž k odpalování bojových hlavic, i když Írán popírá, že by měl něco takového v úmyslu.

V říjnu loňského roku šéf íránské vesmírné agentury poprvé projevil zájem spolupracovat s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA). Írán přitom nabídl, že se podělí o své vědecké poznatky a informace ze satelitů s dalšími státy.

Americká Sněmovna reprezentantů schválila sankce proti Rusku, Íránu a KLDR. Trump je možná nepodpoří

 

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!