Íránci na závěr manévrů vyzkoušeli raketu dlouhého doletu | E15.cz

Íránci na závěr manévrů vyzkoušeli raketu dlouhého doletu

Írán
Írán
• 
ZDROJ: CTK

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Íránská armáda dnes v rámci námořních manévrů vyzkoušela raketu dlouhého doletu. Podle agentury IRNA šlo o raketu typu země-moře a podařilo se s ní zničit určené cíle v Perském zálivu. Analytici míní, že tak Írán dává najevo schopnost střelami zasáhnout Izrael nebo americké základny v regionu. Demonstrací vojenské síly se snaží bránit ropnému embargu Západu.

Teherán zkouší svůj arzenál od minulého týdne ve vodách v Hormuzském průlivu a jeho okolí. Íránská polooficiální agentura Fars o testu rakety dlouhého doletu informovala už v sobotu. Armáda to později ale popřela. V neděli pak byla při cvičeních otestována raketa středního doletu. Dnes došlo na zkoušku rakety dlouhého doletu.

Desetidenní armádní manévry doprovodilo i později odvolané varování, že by Írán mohl uzavřít ropné námořní cesty Hormuzským průlivem. Celá akce má být podle expertů vzkazem USA a Evropě, aby dobře promyslely ekonomické dopady zvažovaných ropných sankcí. Ty Íránu hrozí za jeho ambice v nukleárním programu. Teherán ale nedokázal, že se zabývá jenom mírovou jadernou technologií, jak jeho představitelé tvrdí.

Americký prezident Barack Obama v sobotu podepsal zákon, který má zredukovat íránské příjmy z prodeje ropy. Vztahuje se na zahraniční finanční instituce, které obchodují s íránskou centrální bankou. Evropská unie nedávno oznámila, že zvažuje podobně jako Spojené státy embargo na dovoz íránské ropy.

Hormuzský průliv

Hormuzský průliv Autor: Wikimedia

Uzavření Hormuzského průlivu, kterým proplouvá 40 procent suroviny, s níž se obchoduje na světových trzích, by bylo pro trh velkou ranou. USA na výhrůžku o uzavření cesty reagovaly kritikou, podle níž se Teherán chová nerozumně.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video