Irové snížili díky účetní chybě státní dluh | E15.cz

Irové snížili díky účetní chybě státní dluh

Irsko
Irsko
• 
ZDROJ: ctk

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dluhová zátěž Irska je o 3,6 miliardy eur (90,5 miliardy korun) nižší, než se dosud předpokládalo. Může za to účetní chyba, uvedl irský ministr financí s tím, že to pravděpodobně nebude mít žádný vliv na úsporná opatření, která po zemi vyžadují její věřitelé.

Irská Národní agentura pro správu financí pří kontrole zjistila, že v roce 2010 započítala jednu půjčku dvakrát. Analytici tvrdí, že „pozitivní“ účetní chyba zemi umožní rychleji dostat pod kontrolu veřejné finance, protože státní dluh dosáhne svého vrcholu na nižší hodnotě. Hlavní ekonom společnosti Bloxham Stockbrokers Alan McQuaid ale deníku Wall Street Journal řekl, že lepší hospodářské výsledky nijak neovlivní míru úspor, kterou po Irsku žádají Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Díky úspoře nalezené nedopatřením se irský dluh ke konci roku 2010 sníží na 144,5 miliardy eur, neboli 92,6 procenta hrubého domácího produktu. Původní chybné údaje ukazovaly poměr dluhu k HDP 95 procent.

Za rok 2010 se irský rozpočtový deficit zvýšil o 32 procent HDP, letos se předpokládá 10 procent HDP. V roce 2012 by se schodek irského státního rozpočtu měl podle požadavků EU a MMF snížit na 8,6 procenta. To Irsko nutí mimo jiné zvyšovat daně a omezovat státní výdaje.

Ministerstvo financí oznámilo, že v pátek uveřejní aktualizované odhady výše irského dluhu spolu se zprávou o střednědobém vývoji veřejných financí.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video