IS prý popravil stovku zahraničních bojovníků. Chtěli dezertovat | e15.cz

IS prý popravil stovku zahraničních bojovníků. Chtěli dezertovat

Islámský stát
Islámský stát
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Islámský stát, která ovládá značná území v Sýrii a Iráku, údajně popravil stovku zahraničních bojovníků, kteří se chystali dezertovat. Mezi nespokojenci podniká speciálně vzniklá vojenská policie domovní a osobní prohlídky. S odvoláním na syrského protivládního a protiislámského aktivistu o tom informoval list Financial Times.

Razie v desítkách domů islámských bojovníků v hlavním městě IS, kterým se stalo syrské město Rakka, ležící u hranic s Irákem, vedly také k desítkám zadržených.

O demoralizaci zejména mezi zahraničními islamistickými bojovníky psal britský tisk už v polovině října, kdy tvrdil, že IS uvěznil pět Britů, tři Francouze, dva Němce a dva Belgičany. Ti se údajně chtěli vrátit domů poté, co si stěžovali, že jsou nuceni více bojovat proti jiným povstaleckým skupinám než proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada.

Podle říjnových odhadů odborníků z londýnské univerzity King's College si přálo opustit řady IS a vrátit se domů kolem 30 až 50 Britů. Provázely je ale obavy z trestního postihu v jejich vlasti.

Od srpnového zahájení amerických náletů proti bojovníkům IS se islamisté v záboru nových území v Sýrii a Iráku zbrzdili a s postupem času začaly mezi nimi rychleji narůstat ztráty. Například za 40 dní během října a listopadu podnikla Američany vedená koalice kolem 2000 náletů, při nichž zabila více než 500 islamistů, uvedla monitorovací skupina Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery