Islamisté v Iráku obsadili sklad se zbytky chemických zbraní | E15.cz

Islamisté v Iráku obsadili sklad se zbytky chemických zbraní

Přívrženec Al-Kajdy nedaleko Bagdádu.
Přívrženec Al-Kajdy nedaleko Bagdádu.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Iráčtí islamisté z organizace Islámský stát převzali kontrolu nad někdejším skladem chemických zbraní, v němž se nacházejí zbytky 2500 znehodnocených chemických raket a chemických látek. Americká vláda podle agentury AP tvrdí, že materiál je už pro vojenské účely nepoužitelný.

Rakety, jejichž pozůstatky zůstávají v zařízení severozápadně od Bagdádu, byly před desítkami let naplněny smrtícím nervovým plynem sarinem. O obsazení skladu islamisty Irák informoval OSN.

Americká vláda tvrdí, že ve skladišti není žádná neporušená chemická zbraň a že by bylo velmi obtížné, ne-li nemožné, použít materiál k vojenským účelům.

Irácký velvyslanec při OSN Muhamad Alí Alhakím generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi sdělil, že do zařízení Mathanná vstoupily „ozbrojené teroristické skupiny“ 11. června, zadržely tam členy ostrahy objektu a zmocnily se jejich zbraní.

Vládní síly čelí v Iráku v posledních týdnech postupu islamistických oddílů z Islámského státu, který byl donedávna známý jako Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.