Islamistický motiv je nesmysl, říká o vraždě Němcova jeho kolega | E15.cz

Islamistický motiv je nesmysl, říká o vraždě Němcova jeho kolega

Policie vede podezřelého z účasti na vraždě Borise Němcova
Policie vede podezřelého z účasti na vraždě Borise Němcova
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Spekulace, že by vraždu ruského opozičního předáka měli mít na svědomí islamisté, jsou nesmysl, myslí si jeden z ruských opozičních vůdců a Němcovův stranický kolega Ilja Jašin. Takovýto vývoj se podle něj jen hodí Kremlu, který odmítá obvinění, že by za smrtí stál některých z ruských politických představitelů.

Moskevský soud v neděli uvalil vazbu na pět mužů pocházejících z Čečenska, kteří se podle policie na vraždě podíleli. Jeden z nich je prý hluboce věřící muslim, kterého šokovaly karikatury proroka Mohameda ve francouzském satirickém magazínu Charlie Hebdo. Ruští vyšetřovatelé přitom již dříve hovořili o možnosti, že Němcova mohli zastřelit islamisté právě kvůli jeho obhajobě časopisu Charlie Hebdo.

„Naše nejhorší obavy se naplnily,“ uvedl Jašin v neděli večer na komunitní síti Twitter. „Ten, kdo stiskl spoušť bude obviněn, zatímco ti, kdo si skutečně objednali zabití Němcova budou volní,“ dodal s tím, že „nesmyslná teorie vyšetřovatelů týkající se islamistických motivů jen vyhovuje Kremlu“ a nevrhá ani stín viny na Putina.

Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen v pátek 27. února, když se svou přítelkyní kráčel po mostu v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Opozice z vraždy někdejšího reformního vicepremiéra obviňuje současné nejvyšší ruské vedení včetně prezidenta Vladimira Putina. Němcov dlouhodobě Kreml kritizoval, v poslední době mu mimo jiné vytýkal přístup k ukrajinské krizi a pod názvem Putin a válka údajně připravoval knihu shrnující důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východní Ukrajině na straně proruských separatistů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.