Islámský stát hodlá proniknout do Afghánistánu, varoval prezident Ghaní | E15.cz

Islámský stát hodlá proniknout do Afghánistánu, varoval prezident Ghaní

Afghánský prezidentský kandidát Ašraf Ghaní
Afghánský prezidentský kandidát Ašraf Ghaní
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Afghánský prezident Ašraf Ghaní upozornil na možnou expanzi Islámského státu (IS), který už prý zkoumá možnosti, jak proniknout do Afghánistánu. Podle agentury Reuters to Ghaní řekl v projevu, který pronesl v americkém Kongresu. Podle prezidenta Islámský stát a jeho spojenci představují "strašlivou hrozbu" pro země západní a střední Asie.

Senátorům a členům Sněmovny reprezentantů v této souvislosti také sdělil, že bojovníci Islámského státu už poslali předsunuté hlídky do jižních a západních oblastí Afghánistánu, aby tam „testovaly zranitelná místa“.

Ghaní při úterním setkání v Bílém domě požádal amerického prezidenta Baracka Obamu o pomalejší tempo odchodu amerických vojáků z Afghánistánu. Obama pak sdělil, že Washington Kábulu v této žádosti vyhoví.

Ghaní nastoupil do úřadu hlavy státu loni po nevyzpytatelném Hamídovi Karzáím, který nakonec působení Američanů ve své zemi kritizoval, protože podle něj zájmy Afghánistánu u nich nebyly na prvním místě. Američtí činitelé včetně zákonodárců vyjádření Karzáího označili za nevhodná vzhledem k úmrtí 2200 příslušníků amerických sil a miliardám dolarů, které USA během konfliktu v Afghánistánu vynaložily.

Kongres účast amerických jednotek v nejdelší válce Spojených států silně kritizoval, stejně jako mrhání penězi v Afghánistánu a Karzáího rétoriku. Nicméně úterní zprávu Bílého domu o zpomalení odsunu amerických sil z Afghánistánu přivítali republikánští i demokratičtí kongresmani.

Nový afghánský prezident se v dnešním projevem na společném zasedání obou komor Kongresu očividně snažil vztahy pochroumané za Karzáího napravit. Především vyjádřil vděčnost své země a „hluboký dluh“ vůči Američanům padlým v Afghánistánu. Poděkoval také za dosavadní pomoc a podporu a slíbil součinnost při pokračující pomoci ze strany USA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video