Islámský stát hrozí útoky v Indii, chce se mstít za dávná příkoří | E15.cz

Islámský stát hrozí útoky v Indii, chce se mstít za dávná příkoří

Bojovníci IS ve města Rakka
Bojovníci IS ve města Rakka
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Islámský stát (IS) obrátil svoji pozornost na Indii, které hrozí na nedávno zveřejněném videu útoky. IS oznámil, že se chystá pomstít smrt muslimů zabitých při nepokojích v Gudžarátu, domovském státě indického premiéra Naréndry Módího, a jinde, napsala agentura Reuters. IS jen zřídka obrací svůj zájem na muslimskou menšinu v Indii.

V Indii, která je převážně hinduistická, žije více než 160 milionů muslimů. Jen hrstka se jich však připojila k blízkovýchodní skupině IS. Podle představitelů země a členů komunity to svědčí o síle sekulární demokracie v Indii.

Na videu se IS vysmívá muslimům, kteří žijí v souladu s hinduisty uctívajícími krávy, stromy a slunce, a vyzývá je k cestě na území ovládaná IS. V této zemi podle videa bude jejich náboženství bezpečné, budou prý moci konat dobré skutky a budou zde chráněny jejich život, ctihodnost i vlastnictví.

Osvobození muslimů v Indii

Jeden z bojovníků pak na videu říká, že IS přijde do Indie „osvobodit muslimy a pomstít násilí spáchané proti nim v roce 2002 ve státech Gudžarát a Kašmír a pomstít zničení mešit hinduistickými fanatiky v roce 1992“.

V Gudžarátu přišlo o život více než 1000 lidí, převážně muslimů, které napadly davy hinduistů při pomstě za upálení hinduistů ve vlaku. Módí byl v té době nejvyšším představitelem Gudžarátu a čelil obvinění, že neučinil dost pro to, aby zabránil krveprolití. Indii sužují útoky islámských radikálů. V roce 2008 zemi traumatizovalo řádění militantní skupiny se sídlem v Pákistánu ve městě Bombaj, při kterém přišlo o život 166 osob, napsal Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.