Islámský stát kontroluje už jen desetinu Iráku. Dříve to byla třetina | E15.cz

Islámský stát kontroluje už jen desetinu Iráku. Dříve to byla třetina

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Osvobození severoiráckého Mosulu je dosažitelné, ale operaci je třeba pečlivě připravit, řekl zmocněnec USA v koalici, která bojuje proti Islámskému státu (IS), Brett McGurk. IS dvoumilionový Mosul obsadil v roce 2014 a postupně získal asi třetinu iráckého území. Irácký ministr obrany Chálid Ubajdí dnes řekl, že nyní je v rukou IS asi desetina Iráku, avšak bezpečnostní situace v zemi zůstává špatná.

Irácká armáda se připravuje na ofenzívu proti Mosulu po červnového dobytí Fallúdže, avšak IS stále útočí v iráckých městech. Při atentátech v Bagdádu zahynulo v červenci přes 300 lidí.

„Osvobození Mosulu je na obzoru,“ řekl McGurk před ministry zahraničí a obrany, kteří rokovali o boji proti IS. Právě se podle McGurka připravuje detailní plán pomoci asi milionu obyvatel, kteří v Mosulu zůstali pod vládou IS.

Přečtěte si:

Ubajdí sdělil, že do boje o Mosul bude třeba zapojit letectvo, rozvědku i ženijní oddíly. Ministr odhaduje, že v Mosulu jsou téměř dva miliony lidí a že se mnozí pokusí uprchnout, jak jako tomu bylo při bitvách o jiná irácká města. Zapotřebí bude také třeba koordinovat postup s kurdskými milicemi, které pomáhaly mnohá místa osvobozovat.

USA ani Irák zatím oficiálně nestanovily žádné datum pro zahájení ofenzívy. Diplomaté, které citovala agentura Reuters, tvrdí, že premiér Hajdar Abádí počítá s tím, že boje budou zahájeny do října. Západní představitelé se domnívají, že má-li být osvobození Mosulu úspěšné, je třeba zajistit předem služby i správu města a také personál, který se ujme řízení města.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video