Islámský stát přišel v Iráku o čtvrtinu území. Oslabuje, ale poražený prý není | E15.cz

Islámský stát přišel v Iráku o čtvrtinu území. Oslabuje, ale poražený prý není

Stoupenci Islámského státu
Stoupenci Islámského státu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Islamistické hnutí Islámský stát (IS) přišlo v Iráku od loňského zahájení spojeneckých náletů o 25 až 30 procent původně dobytého území. Řekl to představitel amerického ministerstva obrany plukovník Steve Warren. Poražen však IS ještě zdaleka není, upozornil.

Podle Warrena sunnitská organizace ztratila rozsáhlá území díky náletům i nasazení iráckých pozemních jednotek, což ovlivnilo schopnost Islámského státu udržet si území a volně se pohybovat. „IS přišel o velká území, v nichž předtím dominoval,“ konstatoval Warren podle agentury DPA.

Od loňského srpna, kdy IS dosahoval v Iráku největších územních zisků, se musel vzdát 13 tisíc až 17 tisíc kilometrů čtverečních, odhaduje Warren.

Letadla zahraniční koalice vedené Američany útočí na cíle IS v Iráku od loňského června. Později se terčem koaličních útoků staly rovněž cíle IS v Sýrii.

Koalice islamisty vytlačila z největší rafinerie Bajdží

Naposledy o víkendu se členům IS se podařilo proniknout do největší rafinerie Bajdží na severu Iráku, ale vojsko podporované koaličními letadly je zatlačilo zpět.

Americký prezident Barack Obama dnes má přijmout iráckého premiéra Hajdara Abádího. Ten by mohl Washington požádat o rozšíření dodávek zbraní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video