Islámský stát prý za Foleyho před vraždou žádal výkupné | E15.cz

Islámský stát prý za Foleyho před vraždou žádal výkupné

Americký novinář James Foley, jemuž islamisté sťali hlavu
Americký novinář James Foley, jemuž islamisté sťali hlavu
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bojovníci Islámského státu, kteří v Sýrii popravili amerického novináře Jamese Foleyho, požadovali za něj výkupné 100 milionů eur (2,8 miliardy korun). Oznámila to agentura AP s odvoláním na informované americké zdroje. Požadavek výkupného prý dostala Foleyova rodina v americkém státě New Hampshire.

Požadavek výkupného potvrdil i Foleyův zaměstnavatel s tím, že první žádost přišla koncem loňského roku. Podle šéfa společnosti GlobalPost Philipa Balboniho přitom evropské státy za propouštění svých občanů ze zajetí teroristů platily mnohem menší sumy.

Americká vláda po novinářově zavraždění oznámila, že se dál drží své zásady nevyplácet výkupné za zadržená rukojmí. Islamisté nyní hrozí vraždou dalšího novináře Stevena Sotloffa, pokud budou americké letecké údery pokračovat. Od doby Foleyovy vraždy jich americké letectvo provedlo už několik.

Podle USA a Británie je vyplácení výkupného, k němuž se uchylují evropské státy, hlavním finančním zdrojem teroristů. Ministerstvo financí USA v dnešním prohlášení potvrdilo, že vůči teroristickým skupinám nepřistoupí na žádné ústupky. „Vyplácení rukojmích vede jen k dalším únosům,“ uvedlo ministerstvo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video