Islámský stát prý zabil dva rukojmí z Norska a Číny | E15.cz

Islámský stát prý zabil dva rukojmí z Norska a Číny

Islámský stát (ilustrační foto)
Islámský stát (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Radikální organizace Islámský stát dnes oznámila, že zabila dva rukojmí norské a čínské státní příslušnosti, informovaly agentury AP a AFP. Norská premiérka smrt norského občana, který byl identifikován jako Ole Johan Grimsgaard-Ofstad, odsoudila. Hnutí je pod zvýšeným mezinárodním tlakem po pátečním masakru v Paříži, při kterém zahynulo 129 lidí a k němuž se Islámský stát také přihlásil.

Podle AFP Islámský stát ve svém časopisu Dábik zveřejnil fotografie těl dvou údajných rukojmích se zkrvavenými obličeji a velkým červeným transparentem, na kterém je napsáno: „Popraveni poté, co byli opuštěni národy a organizacemi nevěřících“. Název Dábik je odvozen od města v dnešní severní Sýrii, do nějž prorok Mohamed umístil rozhodující bitvu mezi armádami islámu a Říma.

Norská premiérka Erna Solbergová na dnešní tiskové konferenci potvrdila, že je velmi pravděpodobné, že rukojmí norské národnosti byl svými vězniteli zabit. „Nemáme důvod to zpochybňovat,“ uvedla. Osmačtyřicetiletý Ole Johan Grimsgaard-Ofstad byl údajně islamisty zadržován od ledna. „Jeho zabití odsuzujeme,“ dodala premiérka s tím, že vláda se ještě snaží veškeré zprávy ověřit.

Žádné výkupné

Solbergová doplnila, že jde o zprávu, která je velmi „bolestná jak pro rodinu, tak i pro celou zemi“. Islámský stát je podle ní „barbarská skupina“. Zdůraznila ale, že její země „neplatí výkupné“ a dodala, že „i když to bolí, neměli bychom nikdy nechat teroristy vyhrát“.

Čínským rukojmím je údajně 50letý pekingský konzultant Fan Ťing-chuej. Radikálové o jejich únosu informovali již v předchozím vydání svého propagandistického časopisu v září. Oba muži byli tehdy vyfoceni oblečení v oranžových kombinézách, které obvykle nosí vězni IS. U fotografií se psalo, že výkupné za zajatce může zaplatit „kdokoli chce“.

Kdy a kde byli fotografovaní muži uneseni, nebylo jasné. Nicméně poslední vzkaz, který Grimsgaard-Ofstad umístil na svou facebookovou stránku, byl z letošního 24. ledna, kdy psal, že dorazil do Idlibu v Sýrii a je na cestě do Hamá. Radikální skupina IS ovládá rozsáhlé části severního Iráku a severní a východní části Sýrie. Loajální odnože má mimo jiné na egyptském Sinajském poloostrově nebo v Libyi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video