Italský premiér Draghi podal demisi, kabinet dočasně povede dál | e15.cz

Italský premiér Draghi podal demisi, kabinet dočasně povede dál

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Italský premiér Mario Draghi podal demisi, prezident Sergio Mattarella ho požádal, aby kabinet dočasně vedl dál. Zatím ovšem není jasné, zda hlava státu rozpustí parlament a vyhlásí předčasné volby. Draghiho demise se očekávala po středečním hlasování Senátu o důvěře. Premiér sice podporu senátorů získal, hlasování však bojkotovaly tři nejsilnější strany koaliční vlády.

„Prezident republiky Sergio Mattarella dnes ráno v Kvirinálském paláci přijal předsedu vlády Maria Draghiho, který ho informoval o včerejší (středeční) diskuzi a hlasování v Senátu a následně znovu podal demisi a demisi kabinetu, kterému předsedá,“ píše se v prohlášení prezidentského paláce. Odpoledne se prezident setká s předsedy obou komor parlamentu.

Nestraník Draghi již minulý čtvrtek nabídl prezidentovi svoji rezignaci poté, co ztratil podporu jedné z klíčových koaličních sil, populistického Hnutí pěti hvězd (M5S). Mattarella ale šéfa vlády požádal, aby oslovil parlament a získal tak jasný obraz o politické situaci.

České předsednictví v Radě EU: Jaký je program a hlavní témata?

Video se připravuje ...

Draghi ve středu při projevu prohlásil, že ve funkci zůstane, pokud se za něj postaví strany široké vládní koalice. Zmínil také podporu veřejnosti, která na něj apelovala, aby z úřadu neodstupoval. V horní komoře, která má 321 členů, nakonec ve středu pro důvěru hlasovalo 95 senátorů a 38 bylo proti; M5S se zdržela hlasování, dvě další vládní strany Vzhůru, Itálie (Forza Italia) a krajně pravicová Liga se hlasování neúčastnily.

Premiér záměr navštívit prezidenta oznámil dnes ráno při stručném projevu v Poslanecké sněmovně. „Děkuji vám za všechnu práci, kterou jsme v tomto období společně vykonali,“ řekl Draghi za potlesku poslanců.

Nad „surreálním“ výsledkem vládní krize v situaci, kdy se Itálie potýká s rostoucí inflací a vysokými náklady na energie souvisejícími s ruskou invazí na Ukrajinu, se dnes podle agentury AP shodně rozhořčil italský tisk. „Ostuda,“ napsal na titulní stránce list La Stampa. „Itálie zrazena,“ píše list La Repubblica. „Sbohem Draghiho vládě,“ uvedl list Corriere della Sera.

Itálii patrně čekají na podzim předčasné volby, pokyn k tomu ale Mattarella zatím nedal. Podle agentury AP prezident po sérii konzultací a schůzek zřejmě rozpustí parlament, volby by se tak konaly ve druhé polovině září nebo začátkem října. Parlamentní volby se v Itálii mají zatím konat nejpozději koncem května 2023.

Draghiho vláda je třetím kabinetem od posledních parlamentních voleb v roce 2018. První dvě sestavil nynější lídr M5S Giuseppe Conte, tehdy ještě jako nezávislý. První vláda se mu rozpadla v létě 2019, kdy z vládní koalice odešla Liga Mattea Salviniho, tu pak ve druhé Conteho vládě vystřídala do té doby opoziční středolevicová Demokratická strana (PD). Začátkem loňského roku se Conteho druhá vláda rozpadla zejména kvůli sporům o plán obnovy ekonomiky a rozdělení peněz z unijního covidového fondu obnovy. Draghi tehdy zemi zachránil před předčasnými volbami, když sestavil vládu široké koalice, složenou ze stran od levého středu až po krajně pravicovou Ligu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video