Jak bude Británie respektovat práva občanů EU po brexitu? Evropské země prý návrh Mayové zklamal | E15.cz

Jak bude Británie respektovat práva občanů EU po brexitu? Evropské země prý návrh Mayové zklamal

ČTK

Nový britský návrh na to, jak po brexitu zajistit práva občanů Evropské unie v Británii, nenaplňuje podle šéfa unijních summitů Donalda Tuska očekávání, která v této věci mají ostatní země EU. Tusk tak komentoval návrh, s jehož základními obrysy své evropské kolegy ve čtvrtek večer seznámila britská premiérka Theresa Mayová.

Británie konkrétní podobu toho, jak chce po odchodu z EU zajistit práva občanů zemí EU v Británii, předá partnerům v pondělí. EU tuto záležitost pokládá za základní prioritu vyjednávání, které začalo začátkem týdne.

Mayová ve čtvrtek večer premiéry a prezidenty ostatních 27 unijních zemí seznámila se základními obrysy toho, co označuje za "seriózní a vážnou nabídku". Zdůraznila, že žádný občan EU nebude z Británie deportován, nebudou rozdělovány rodiny a lidé, kteří jsou v zemi legálně, budou mít možnost získat postavení "usazené osoby."

Mayová také doplnila, že podle názoru Londýna by po brexitu měly otázky práv evropských občanů v Británii řešit "vysoce respektované" britské soudy. Tím se britská představa dostává do rozporu s politickým zadáním, které má unijní vyjednavač Michel Barnier. Ostatní země unie by chtěly vyjednat, aby tuto věc i nadále řešil unijní soud.

Nárok na penze i zdravotní péči: Mayová načrtla budoucí práva lidí z EU v Británii

O Mayové prezentaci se na summitu bezprostředně nediskutovalo. Český premiér Bohuslav Sobotka patřil mezi ty účastníky jednání, kteří chtěli s komentářem počkat na pondělní podrobnosti. Někteří další státníci byli při odchodu ve čtvrtek večer před novináři opatrní a skeptičtí.

"Můj první dojem je, že britský návrh nenaplňuje naše očekávání a může zhoršit situaci pro občany (EU)," řekl  po konci summitu Donald Tusk. Také on ale zdůraznil, že až Londýn nabídku předloží, bude třeba ji nejprve podrobně zanalyzovat.

Tusk: Rozpad EU by vedl k závislosti států na USA, Číně a Rusku

Mayová zdůraznila, že stejný přístup, který její vláda nabízí třem milionům občanů EU v Británii, očekává také od ostatních evropských zemí vůči asi milionu britských občanů žijících jinde v EU.

Kromě dohody na zachování práv občanů je pro první fázi jednání o brexitu klíčovou věcí finanční vyrovnání, tedy zájem EU na tom, aby Britové dodrželi všechny své finanční závazky. Třetí klíčovou otázkou je nový režim na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!