Jak drahá bude britská královská svatba? Podívejte se na srovnání nejnákladnějších obřadů

Princ Harry si v sobotu 18. května vezme za ženu americkou herečku Meghan Markle

Princ Harry si v sobotu 18. května vezme za ženu americkou herečku Meghan Markle Zdroj: Profimedia.cz

Významnou společenskou událostí nejen víkendu bude svatba prince Harryho, syna následníka britského trůnu Charlese, a Meghan Markleové, americké herečky. Náklady na svatby se v rámci královské rodiny tradičně šplhají do velmi vysokých částek, kam se cenou víkendového sňatku zařadí budoucí novomanželé?

Často se mluví o zhruba 43 miliónech dolarů. Zajímavé je, že podobná částka padla i při svatbě Harryho rodičů. Jenže tehdy to bylo za jiné ceny. Náklady svatby Diany a Charlese by v dnešních cenách představovaly už miliardy korun. Stovky miliónů za svatbu ale nedávají jen královské rodiny.

Někdy jsou náklady na svatbu známých osobností vyčísleny veřejně, jindy se odhadují, média se je snaží dopočítat s dílčích částek, což je samo o sobě obtížné a nepřesné. Nepřesné je také porovnání částek v průběhu času, musí se totiž započítávat inflace.

Suma 48 milionů dolarů na svatbu prince Charlese a Diany Spencerové v roce 1981 by dnes znamenala více než 100 milionů dolarů, tedy více než dvě miliardy korun. Odhady a přepočty výdajů na současnou hodnotu musíme tedy brát spíš orientačně.

1. Diana Spencerová a princ Charles

Královská svatba proběhla v roce 1981. Obřad následníka trůnu a učitelky z mateřské školy byl jedním z nejsledovanějších v historii. Uvádí se, že jej v televizi sledovalo až 750 miliónů lidí po celém světě.

Náklady se tehdy odhadovaly na 48 miliónů dolarů, při zohlednění inflace by částka mohla odpovídat nějakým 123 miliónům dolarů (2,6 miliardy korun).

2. Vanisha Mittalová a Amit Bhatia

Britsko-indický podnikatel Bhatia si v roce 2005 vzal dceru ocelářského magnáta z Indie Vanishu Mittalovou. Ženich a nevěsta rozesílali stříbrné pozvánky s letenkami a ubytováním v pětihvězdičkovém pařížském hotelu.

Náklady tehdy prý činily 60 miliónů dolarů, dnes by to bylo asi 79 miliónů dolarů (1,7 miliardy korun).

3. Kate Middletonová a princ William

Ikonická svatba roku 2011 byla často srovnávána s obřadem Williamových rodičů. Kate byla „obyčejná“ dívka, William po svém otci druhý v pořadí následníků britského trůnu. Většina rozpočtu padla na výdaje na zajištění bezpečnosti.

Náklady na svatbu byly odhadnuty na 34 miliónů dolarů, v dnešních cenách zhruba 39 miliónů dolarů (840 miliónů korun).

Celý článek čtěte zde>>>

Více zpráv čtěte na portálu Reflex.cz.