Jako kanárci v dole. Firmy bez ratingu můžou upozornit na ekonomické problémy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Jako kanárci v dole. Firmy bez ratingu můžou upozornit na ekonomické problémy

Karel Pučelík

Karel Pučelík

Skrytí dlužníci mohou být indikátorem přicházející krize, vyplývá to ze studie společnosti S&P Global.

Zmíněnými skrytými dlužníky mohou podle autorů být firmy, které nejsou posuzovány v systému úvěrových ratingů. U malých a méně známých firem může absence dohledu skrývat neschopnost hradit své závazky. Nárůst takových hráčů na trhu je podle autorů studie jedním z ukazatelů toho, že ekonomika začíná mít problémy.   

„Nehodnocené společnosti jsou jako kanárci v dole. Ty mívají problémy dříve než sledované firmy, jsou totiž slabším článkem“ uvedla pro CNBC Michelle Cheong z S&P Global Market Intelligence.

Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu HDP pro letošní rok, příští rok ekonomika zpomalí

Samozřejmě ovšem nelze říci, že každá společnost bez ratingu automaticky znamená riziko. Vždyť tento systém odmítaly i úspěšné firmy jako oděvní gigant Adidas nebo módní značka Prada. Důvody pro takové jednání můžou být různé, zejména však úspora nákladů, pouze občasné emitování dluhopisů nebo všeobecná známost.

Na riziko vzniku „zombie společností“, které nejsou schopny se ze svých dluhů vymanit, již dříve upozorňovali mnozí analytici. Jako důvod pro nezdravé hospodaření uváděli v první řadě dostupnost úvěrů díky celosvětově nízkým úrokovým sazbám.  

Zájem o české firmy trvá navzdory vysokým cenám a zpomalující ekonomice

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!