Japonci se bojí KLDR, investují desítky miliard do protiraketového systému | E15.cz

Japonci se bojí KLDR, investují desítky miliard do protiraketového systému

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Japonská vláda schválila plán nákupu pozemního protiraketového systému Aegis od Spojených států. Chce tak posílit obranyschopnost země kvůli rostoucím hrozbám ze strany Severní Koreje. V současné době armáda disponuje na pevnině americkými protiraketami země-vzduch Patriot a čtyřmi torpédoborci vyzbrojenými protiraketovým systémem Aegis.

K tomu by nyní měly přispět radarové stanice a protirakety Aegis umístěné na pevnině. Podle zdrojů agentury Reuters bude systém akceschopný nejdříve v roce 2023 a jeho vybudování - bez protiraket - bude stát nejméně dvě miliardy dolarů (přes 43 miliard korun).

"Severokorejský vývoj jaderných zbraní a raket znamená pro japonskou národní bezpečnost čím dál větší hrozbu, takže musíme razantně zlepšit schopnosti naší obrany proti balistickým střelám, abychom Japonsko mohli trvale chránit," uvedla v prohlášení vláda premiéra Šinzóa Abeho.

Japonské úřady nesdělily, kde by mohly být plánované dvě baterie raket země-vzduch rozmístěny. Japonská média píší o prefektuře Akita na severu Japonska a Jamaguči na jihozápadě.

Koncem listopadu KLDR otestovala raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. Předtím Pchjongjang dvakrát pokusně vyslal nové rakety středního doletu přes japonské ostrovy.

V Jižní Koreji letos americká armáda instalovala protiraketový systém THAAD na obranu země vůči severokorejským hrozbám. Štít kritizovaly Čína a Rusko, které se obávají, že radarový systém bude sledovat i jejich vojenské aktivity.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video