Japonsko loni vykázalo rekordní obchodní deficit, kurz jenu slábne | E15.cz

Japonsko loni vykázalo rekordní obchodní deficit, kurz jenu slábne

Japonsko loni vykázalo rekordní obchodní deficit, kurz jenu slábne
Japonské nastartování ekonomiky se nekoná
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Obchodní deficit Japonska vzrostl loni o více než 11 procent na rekordních 12,8 bilionu jenů, zhruba 2,68 bilionu korun. Vývoz sice mírně oživil, slabý kurz jenu ale zvýšil dovozní náklady, zejména ceny dovážených energií.

Japonský vývoz se loni zvýšil o 4,8 procenta na 73,1 bilionu jenů. Dovoz ale vyskočil o 5,7 procenta na rekordních 85,9 bilionů jenů. Obchodní deficit tak vzrostl o 11,4 procenta z předloňské úrovně 11,5 bilionu jenů.

Předběžná data japonského ministerstva financí ale zároveň ukazují, že vývoz z třetí největší světové ekonomiky rostl ve druhém pololetí skoro dvakrát rychleji než v první polovině roku. Dovoz naopak prudce zpomalil. Naznačuje to podle agentury AP, že japonský obchodní schodek by se v příštích měsících mohl snížit.

Japonský jen k americkému dolaru oslabil během posledního roku na zhruba 117 JPY za dolar. Ještě na začátku loňského roku stál dolar zhruba 100 jenů. Slabší jen zvyšuje hodnotu japonského vývozu po převodu na domácí měnu. Zároveň ale zvyšuje náklady na dovoz pohonných hmot a potravin.

Japonsko desítky let hospodařilo s obchodními přebytky. Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima v důsledku katastrofálního zemětřesení a vlny cunami v březnu 2011 ale země odstavila všechny jaderné reaktory. Musela pak výrazně zvýšit dovoz ropy a plynu, aby nahradila výpadek výroby elektřiny z jádra.

Cena ropy strmě padá

Světové ceny ropy od loňského června klesly o zhruba 60 procent, což japonským podnikům pomohlo. Do nejnovějších dat se to podle analytika Marcela Thielianta ze společnosti Capital Economics ale plně nepromítlo. „Nižší ceny energií mohou obchodní bilanci v příštích několika měsících krátkodobě vrátit do přebytku, slabší jen a oživení cen ropy ji ale stáhnou zpět do deficitu,“ uvedl podle agentury AP.

Největší vývozní trh pro Japonsko představují Spojené státy. S nimi má Tokio stále přebytek, který loni zůstal zhruba na předloňské úrovni přes šest bilionů jenů. Vývoz do Číny byl loni vyšší o 15 procent. Zřejmě ale zpomalí, protože čínská ekonomika po třech desetiletích prudkého růstu ochlazuje.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!