Japonsko nabídne dvacítce zemí účinný lék proti nemoci covid-19 | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Japonsko nabídne dvacítce zemí včetně Česka účinný lék proti nemoci covid-19

Japonsko nabídne dvacítce zemí včetně Česka účinný lék proti nemoci covid-19
Avigan
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Japonsko plánuje věnovat dvacítce zemí včetně Česka lék proti chřipce, který je účinný při léčbě onemocnění covid-19. Antivirotikum Avigan, které je nyní ve fázi klinických testů, prokázalo účinnost v boji s nemocí v Číně. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó. 

Lék také známý pod názvem Favipiravir vyrábí japonská společnost spadající pod koncern Fujifilm Holdings. Společnost vlastní klinické testování spustila koncem března.

„Se zeměmi, které mají zájem, budeme mezinárodně pracovat na klinickém výzkumu Aviganu,“ uvedl japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi. V dvacítce zemí, které lék obdrží, je kromě Česka také Bulharsko, Indonésie, Írán, Barma, Saúdská Arábie a Turecko. Dalších 30 zemí má podle Motegiho o lék zájem, jeho nákup před několika dny oznámilo německé ministerstvo zdravotnictví.

Komentář Jany Havligerové: Koronavirová hra náhodných nápadů

Účinnost léčiva při boji s onemocněním covid-19 již dříve zaznamenali výzkumníci v jihočínském Šen-čenu a na univerzitě ve středočínském městě Wu-chan, odkud se koronavirus na konci loňského roku začal šířit. Avigan zabírá hlavně u těch pacientů, kteří mají mírnější projevy nemoci.

Širokospektrální antivirotikum bylo testováno mimo jiné i při léčbě eboly při epidemii této nemoci v západní Africe v roce 2014.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!