Japonsko nasadí stovky vojáků poblíž ostrovů, o které vede s Čínou spory | E15.cz

Japonsko nasadí stovky vojáků poblíž ostrovů, o které vede s Čínou spory

Japonsko nasadí stovky vojáků poblíž ostrovů, o které vede s Čínou spory
Japonská armáda
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (public domain)

ČTK

Japonská vláda plánuje, že rozmístí stovky svých vojáků nedaleko souostroví ve Východočínském moři, o které Japonsko vede teritoriální spor s Čínou. Informovala o tom dnes agentura AP.

Asi 500 příslušníků japonské armády má být nasazeno na ostrově Išigaki s cílem podpořit obranu odlehlých oblastí na jihozápadě Japonska, uvedly japonské vládní zdroje. O rozmístění vojáků dnes jednal náměstek japonského ministra obrany Kendži Wakamija se starostou města Išigaki, které je střediskem stejnojmenného ostrova.

Išigaki sousedí se souostrovím, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü a o něž vedou tyto dvě země dlouhodobý územní spor. Neobydlené souostroví je obklopeno vodami bohatými na ryby a zřejmě jsou tam i ložiska zemního plynu. Oblastí vedou významné námořní trasy.

Nad skupinou ostrůvků, které jsou pod japonskou správou, loni Čína vyhlásila zónu vzdušné obrany, kde se všechna letadla musejí při průletu identifikovat. Toto opatření vyvolalo hněv USA, Japonska a Jižní Koreje, které novou zónu odmítly uznat. Čína i Japonsko do oblasti pravidelně vysílají svá hlídková letadla a lodě.

Rozmístění 500 japonských vojáků na ostrově Išigaki má být dokončeno kolem roku 2019. Stovky dalších členů japonské armády mají být vyslány na okolní ostrovy nacházející se v prefektuře Okinawa.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!