Je čas na referendum o naší nezávislosti, prohlásila skotská premiérka | E15.cz

Je čas na referendum o naší nezávislosti, prohlásila skotská premiérka

Brexit se prý odehrál proti vůli Skotska, míní jeho premiérka
Brexit se prý odehrál proti vůli Skotska, míní jeho premiérka
• 
ZDROJ: Reuters

vaj, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Skotsko bude brzy zpět, vzkázala na twitteru Evropě skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Británie definitivně ukončila svazek s Evropskou unií.

O půlnoci skončilo přechodné období, v němž se země nacházela od odchodu z EU 31. ledna loňského roku. Zároveň začala provizorně platit dohoda o budoucích vztazích, kterou Londýn a Brusel uzavřely na Štědrý den.

"Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal. Je čas na referendum o naší vlastní nezávislosti, jako evropského národa," reagovala tehdy na dohodu Sturgeonová na twitteru. "Je třeba si uvědomit, že brexit se odehrál proti vůli Skotska," připomněla výsledky referenda o vystoupení Británie z EU z roku 2016. Voliči ve Skotsku v něm byli výrazně proti a 62 procent z nich podpořilo setrvání Spojeného království v unii.

Britové schválili odchod své země z Evropské unie v referendu v červnu 2016. Pro brexit se tehdy vyslovilo 51,9 procenta hlasujících, proti jich bylo 48,1 procenta. Účast dosáhla 72 procent. Po dlouhých politických sporech opustila Británie EU na konci loňského ledna. Členem bloku a jeho předchůdců byla od roku 1973.

Jedenáct měsíců po brexitu se Británie ještě nacházela v takzvaném přechodném období. Byla součástí celní unie a jednotného trhu, a dodržovat tak musela všechna jejich pravidla, na jejichž podobu ale již neměla vliv. Loni v březnu začala jednání o budoucích vztazích. Spory se vedly především kolem rybolovu a pravidel hospodářské soutěže. Dohody nakonec hlavní vyjednavači EU a Británie Michel Barnier a David Frost dosáhli na Štědrý den.

Autor: vaj, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video