Jedeme, zavelel robot Fjodor stejně, jako kdysi Gagarin. Na ISS letí vesmírná loď s androidem | E15.cz

Jedeme, zavelel robot Fjodor stejně, jako kdysi Gagarin. Na ISS letí vesmírná loď s androidem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu dnes ráno odstartovala ruská raketa Sojuz-2.1a s lodí Sojuz MS-14, která na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) letí bez lidské posádky, ale zato  s robotem. Jmenuje se Fjodor a jeho přistání na ISS je plánováno na sobotu. V případě krachu mise je Fjodor pojištěn na v přepočtu víc než miliardu korun.

Sojuz MS-14 už dosáhl oběžné dráhy a začal cestu k orbitální stanici, uvedl ve čtvrtek zpravodaj agentury Interfax ze střediska řízení letu. Nosná raketa, která loď vynesla mimo atmosféru, z Bajkonuru odstartovala v 05:38 SELČ a všechny tři její stupně se oddělily normálně, dodal.

Až dosud vesmírné lodě Sojuz MS vynášely na oběžnou dráhu rakety Sojuz-FG, ale ruské vesmírné agentuře Roskosmos už zbyla jediná raketa tohoto typu a ta má na konci září dopravit na ISS novou posádku.

Na palubě Sojuzu MS-14 se nachází "jediný člen posádky", člověku podobný robot Fjodor, který se stane prvním ruským androidem na ISS. Při startu zavelel tradiční "Jedeme!". Stejným povelem začal první člověk ve vesmíru Jurij Gagarin svůj oblet Země. Pak už robot předával na Zemi telemetrické údaje, včetně násobků přetížení, poznamenal Interfax.

Připomněl, že člen současné posádky ISS Alexandr Skvorcov byl před červencovým letem vyškolen pro práci s androidem: ten bude přesně opakovat pohyby díky speciálnímu obleku se snímači, který bude mít Skvorcov na sobě. Na ISS Fjodor setrvá dva týdny, návrat na Zem je naplánován na 7. září. Očekává se, že v budoucnu by android mohl pracovat v oblastech, kde by nasazení člověka bylo příliš namáhavé či nebezpečné. S umělou inteligencí by měl posloužit při cestách do vzdáleného vesmíru.

Podívejte se, co dokáže robot Fjodor

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video