Litovelský Papcel zkrachoval. Strojírenské firmě přestaly věřit banky

Papcel

Papcel Zdroj: profimedia

Výrobce papírenských strojů Papcel nezvládá splácet dluhy.
Papcelu zlomily vaz banky.
3
Fotogalerie

Výrobce papírenských strojů Papcel z Litovle na Olomoucku podal sám na sebe insolvenční návrh. Firma nezvládá splácet své závazky. Podnik paralyzovaly zhoršené vztahy s bankami. Ke konci července měl Papcel závazky 418 milionů korun. 

„Několik let trvající spory s jedním ze zahraničních zákazníků dlužníka (společnosti Papcel - pozn. red.) v kombinaci s dalšími faktory narušily důvěru bank v dlužníka,“ stojí ve zveřejněném insolvenčním návrhu podepsaném majitelem a předsedou představenstva Papcelu Davidem Dostálem. 

Papcel má podle informací z insolvenčního návrhu aktuálně zakázky v hodnotě několika stovek milionů korun. Nedokáže je ale realizovat kvůli tomu, že není schopen od bank získat vystavení záruk, proti kterým by mohl inkasovat platby od zákazníků. 

Dluhy firma přestala splácet ve druhé polovině července. „Společnost podala insolvenční návrh do jednoho měsíce od zastavení plateb proto, aby se vyhla odpovědnosti za škodu věřitelů v případě jeho nepodání,“ uvedl advokát Bystrík Bugan z právní kanceláře Bugan Legal. 

Již ve výroční zprávě za rok 2018 sepsané letos v červnu Papcel uváděl, že jedná s financujícími bankami o restrukturalizaci úvěrů. Zatímco s UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Českou spořitelnou se firma dohodla, u Sberbank nepochodila. Poslední jmenovaná banka v červnu Papcelu zesplatnila půjčky v součtu za 38 milionů korun. 

Papcel poznamenaly rovněž rozmíšky bývalých spoluvlastníků. Jedním z akcionářů byl do letošního jara miliardář Tomáš Krsek. Jeho investiční společnost BHM Group ale svůj poloviční podíl prodala Davidu Dostálovi. Ten ve výroční zprávě připustil, že za minulé skladby vlastníků akcionářské spory firmu „prakticky paralyzovaly“. 

„Tyto spory následně narušily důvěru financujících bank a došlo ke zpoplatnění části úvěrů a omezení nového bankovního financování,“ doplnil Dostál ve výroční zprávě.  

Tržby Papcelu se loni meziročně propadly téměř o 50 procent na 895 milionů korun. Firmě se však podařilo zmírnit ztrátu na 94 milionů korun z předloňských 175 milionů.